Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Pasierbiec

Miejscowość o powierzchni 433,49 ha zamieszkiwana przez 516 mieszkańców, położona między północnymi stokami Bałażówki (548m n.p.m.) i Walowej Góry (488 m n.p.m.), a południowymi stokami Pasierbieckiej Góry (768 m n.p.m.) i Kamionnej (801 m n.p.m.)

Malowniczy zakątek ziemi pasierbieckiej, z którego rozciąga się piękny krajobraz na okoliczne wzniesienia Beskidu Wyspowego, a na najdalszym horyzoncie zapierający dech w piersiach widok Gorców i Tatr.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z drugiej połowy XV wieku, gdzie ówczesny Paszijerbijecz i Waliowa Góra, po podziale dóbr rodu rycerskiego herbu Drużyna, trafiły we władanie Piotra z Lasocic. Pasierbiec na przestrzeni wieków należał do wielu dziedziców, a nawet do Książęcego Kolegium Jezuitów  w Krakowie, o czym traktują zapisy urzędowe z XVI i XVII wieku. W 1811 roku w Pasierbcu osiadł z rodziną, Jan Matras-żołnierz austriackiego wojska, który na froncie w roku 1793 znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, zawierzając swe życie Maryi. W dowód wdzięczności za cudowne ocalenie w roku 1822 wybudował na wzgórzu kamienną kapliczkę, umieszczając w niej wizerunek swojej Wybawicielki. Od tamtej pory szerzył się kult Matki Pocieszenia, gromadząc wokół kapliczki rzesze wiernych i Jej czcicieli.  Okres zaborów, a także wojny światowe dały się mocno we znaki mieszkańcom. Wielka bieda sprawiła, że ludność szukała pracy, niekiedy opuszczając rodzinne strony i uciekając za lepszym życiem. Głód, strach i niepokój towarzyszył każdemu podczas tragicznych wojennych lat, gdzie większość szukała wsparcia i pomocy u stóp Pani Pasierbieckiej. W 1918 roku w miejscowości otwarto szkołę ludową, która pierwotnie mieściła się w wynajętej izbie u wójta Walentego Kasińskiego. Trzynaście lat później oddano do użytku pierwszy wybudowany budynek szkoły.

Dziś nad miejscowością patronuje murowany, kościół parafialny pw. Matki Bożej Pocieszenia zbudowany w latach 1973-1980, gdzie kult Pani Pasierbieckiej znany jest na całym świecie, co roku gromadząc rzesze pielgrzymów na sierpniowych uroczystościach odpustowych. Obok sanktuarium wśród krzewów, drzew i wrzosów powstała kamienista Droga Krzyżowa- jedyna taka w regionie, z wielką starannością wpasowana w krajobraz, stwarzający znakomite tło dla ostatnich dramatycznych chwil z życia Jezusa Chrystusa. Autorem rzeźb poszczególnych stacji jest znany artysta,  laureat wielu konkursów- prof. Wincenty Kućma, który również jest projektantem Groty Ocalenia, wybudowanej przez parafian na pamiątkę cudownego ocalenia Jana Matrasa pod Rastatt, znajdującej się nieopodal kościoła, uroczyście poświęconej w 2001 roku.

Prócz obiektów sakralnych w Pasierbcu mieści się Zespół Szkół im. Władysława Reymonta wraz z halą sportową, w której rozgrywane są liczne zawody, a także szkolnym boiskiem sportowym. W miejscowości powstał również Ludowy Klub Sportowy WierchyPasierbiec, którego zawodnicy trenują na zmodernizowanym stadionie sportowym.

Tutaj także odżyła lokalna kultura za sprawą Zespołu Regionalnego Pasierbioki, działającego przy Zespole Szkół, nagradzanego na licznych przeglądach i festiwalach oraz Koła Gospodyń Wiejskich, które swój dorobek prezentuje na gminnych przeglądach. Wspominając ludową kulturę i tradycję, nie sposób pominąć wręcz osoby Stanisława Ptaszka, autora kilku tomików opowiadań pisanych gwarą, książek opisujących rodzinną miejscowość oraz przemiany społeczne, kulturowe czy ekonomiczne Pasierbca, gawędziarza występującego na festiwalach folklorystycznych Limanowska Słaza w Limanowej oraz Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Emerytowana nauczycielka, Teresa Dudziak, ze zwykłego, szklanego przedmiotu, potrafi stworzyć oryginalne dzieło, za sprawą malarstwa artystycznego na szkle, w którym się miłuje.

Najważniejszymi inwestycjami zrealizowanymi w sołectwie jest modernizacja budynku szkoły wraz z budową infrastruktury sportowej oraz budowa i modernizacja dróg gminnych i osiedlowych.
 
Sołtys wsi Pasierbiec Maria Twaróg

Sołtys: Maria Twaróg

Kontakt: 18 337-64-84 lub 668-545-896

Sołtysi poprzedniej kadencji: Edward Badyla
 

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne