Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Insygnia

 Insygnia Gminy podlegają ochronie prawnej.

Uchwała Rady Gminy Limanowa z dnia 25 czerwca 2015 r. W sprawie ustanowienia herbu, pieczęci, flagi i sztandaru gminy Limanowa do zapoznania się TUTAJ: 
Uchwała Rady Gminy Limanowa z dnia 25 czerwca 2015 r.

Zasady stosowania oraz wykorzystywania herbu oraz pozostałych insygniów gminy Limanowa określa uchwała Rady Gminy Limanowa z dnia 23 grudnia 2015 r.
do zapoznania się
 TUTAJ:
Uchwała Rady Gminy Limanowa z dnia 23 grudnia 2015 r.
 
 

HERB




OPIS HERBU:
 
Herb Gminy Limanowa przedstawia w polu czerwonym zielone wzgórze u podstawy, na którym jest złota trąba myśliwska (róg) w pas, z ustnikiem w lewo, ze złotym paskiem zwiniętym w formie pętli. Ponad wzgórzem dwa skrzyżowane miecze, sztychami do góry, o złotej rękojeści, jelcu i srebrnej głowni.
 
Herb jest symbolem społeczności lokalnej Gminy Limanowa i podlega ochronie prawnej. Może być używany wyłącznie w sposób zapewniający im należytą cześć, szacunek oraz powagę, a sposób ich używania nie może godzić w dobre obyczaje i interes Gminy Limanowa.
 
KOLORYSTYKA HERBU:


czerwony        PANTONE 185
                        CMYK c = 0  m = 100  y = 80  k = 0
 
zielony            PANTONE 348
                        CMYK c = 100  m = 0  y = 100  k = 20
 
żółty                PANTONE 116
                        CMYK c = 0  m = 20  y = 100  k = 0
                
kolor żółty i złoty używane są zamiennie, podobnie jak biały i srebrny      
 
POBIERZ PLIK:
 
herb Gminy Limanowa (JPG)
 

FLAGA

 

 
OPIS FLAGI:
Flaga Gminy Limanowa ma postać płata składającego się z trzech pionowych równoległych pasów (słupów): środkowego białego i dwóch bocznych zielonych, o zróżnicowanej szerokości wyrażającej się stosunkiem 1/4 : 2/4 : 1/4. Na środkowym pasie umieszczony jest herb Gminy Limanowa. Stosunek szerokości do długości płata flagi wynosi 5:8.
 
 

PIECZĘĆ




OPIS PIECZĘCI:
Pieczęć Gminy Limanowa jest okrągła, o średnicy 36 mm, przedstawia bezpośrednio w polu pieczęci godło herbu gminy. W otoku napis: GMINA LIMANOWA, wyrazy są rozdzielone dywizorami w postaci gwiazd.
 

SZTANDAR





OPIS SZTANDARU:
 
Sztandar Gminy Limanowa ma postać kwadratowego dwustronnego płata, obszytego złotą frędzlą, przymocowanego do drzewca zwieńczonego głowicą, poniżej której znajduje się szarfa z kokardą. Płat prawy przedstawia w polu czerwonym Orła Białego, godło państwa polskiego, w złotym wieńcu laurowym. Płat lewy przedstawia pośrodku srebrnego pola herb Gminy Limanowa, ponad herbem napis: GMINA LIMANOWA, pod herbem dewiza MOCNI I WIERNI. Litery napisu haftowane złotą nicią, wokół boków lewego płata bordiura w postaci złotej linii. Szarfa w barwach województwa małopolskiego: biało – złoto – czerwonych. Głowica w formie Orła województwa małopolskiego.

HEJNAŁ
 
Hejnał Gminy Limanowa - to  krótki, grany na trombitach, trwający kilkadziesiąt sekund utwór. Hejnał dla  samorządu jest swoistą wizytówką, nadaje mu niepowtarzalną tożsamość i jest wręcz nieodzownym elementem każdej uroczystości, imprezy, czy spotkania.
 
Autorem hejnału Gminy Limanowa jest uzdolniona muzycznie Alicja Król, Limanowianka pochodząca z rodziny rozmiłowanej w muzyce regionalnej i folklorze Lachów Limanowskich. Jest wnuczką Edwarda Króla i Leszka Tąty - współzałożycieli i członków Zespołu Regionalnego „Limanowianie” oraz Orkiestry Dętej „Echo Podhala”. Alicja Król nieodpłatnie przekazała prawa autorskie do kompozycji hejnału Urzędowi Gminy Limanowa.
 
Skomponowany utwór skomponowani na trzy trombity – najstarsze instrumenty pasterskie, posiada piękne, oryginalne brzmienie na trzy głosy. Jeden motyw kompozycji trwa około 40 sekund. Inspiracją do tworzenia utworu była chęć pokazania ukształtowania terenu Gminy Limanowa. Dźwięki rozpoczynają się od niskich „biegnących ku dolinom”, wznosząc się ku górze osiągają szczyty „apogeum”, po czym powoli opadają, ukazując zróżnicowanie krajobrazu naszej Małej Ojczyzny. Artystyczny wyraz hejnału nawiązuje do historii naszego urokliwego regionu limanowskiego z charakterystycznym wątkiem regionalizmu.

Hejnał Gminy Limanowa może jest muzycznym symbolem gminy, który obok herbu i flagi, stanowi jego promocyjną wizytówkę i równocześnie integrować lokalną społeczność. Hejnał  prezentowany jest podczas lokalnych wydarzeń i uroczystości, dodając im powagi i prestiżu.
 
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne