Kościół pw. Wszystkich Świętych w Limanowej - Łososinie Górnej
Drewniany, konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej, szalowany, z kaplicami murowanymi, otynkowanymi, jednonawowy kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych
w Limanowej - Łososinie Górnej został wybudowany w 1778 roku. Ołtarz główny z elementami barokowymi pochodzi z 1873 roku. We wnętrzu świątyni znajduje się zabytkowa chrzcielnica z XV wieku, a także piękne barokowe obrazy z XVIII wieku.
Kościół pw. Św. Antoniego Opata w Męcinie
Zabytkowy kościół pw. Św. Antoniego Opata w Męcinie został wybudowany w 1685 roku od podstaw na miejscu zniszczonego przez Arian kościoła z XIV wieku. Jest to budowla drewniana, konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej, otoczona murem z kamienia wniesionym w 1782 roku. Na wieży kościoła znajduje się zabytkowy dzwon z 1711 roku. Kościół należy do epoki baroku. Jego wnętrze bogate jest w XVI, XVII i XVIII – wieczne płaskorzeźby, rzeźby i obrazy, a także liczne figurki aniołków zdobiące ołtarze. W świątyni znajduje się również gotycki krucyfiks z XV wieku i trzy inne barokowe.
Kościół pw. Św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej
Kościół parafialny pw. Św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej powstał w 1713 roku, do jego budowy wykorzystano elementy z poprzedniej, gotyckiej świątyni. Drewniany, pokryty jest dachem dwuspadowym. Wieża kościelna powstała w 1875 roku. Wnętrze zabytkowego kościoła wyposażone jest w stylu barokowym i rokoko.
Zabytkowa Kaplica w Pasierbcu
W 1793 roku podczas bitwy pod Rastatt w Badenii-Wirtembergii (dzisiejsze Niemcy), ciężko ranny został Jan Matras, pochodzący z Laskowej żołnierz austriackiej armii cesarskiej Franciszka II Habsburga. W obliczu śmierci, złożył przyrzeczenie Matce Bożej – jeśli tylko ocaleje i szczęśliwie powróci do rodziny, z wdzięczności wybuduje kapliczkę ku czci Wybawicielki. W 1822 roku we wsi Pasierbiec wzniósł małą, kamienną kapliczkę pokrytą gontem i umieścił w niej cudowny wizerunek Matki Bożej. Z biegiem lat kaplicę rozbudowywano, a w 1909 roku obok niej powstała dzwonnica, w której umieszczono dzwony: Szymon, Józef, Maria – nazwano je od imion fundatorów. Od tamtej pory Pasierbiec odwiedzają rzesze turystów i pielgrzymów, czcicieli kultu Matki Bożej Pocieszenia.
* opracowano w oparciu o informacje zamieszczone w serwisach internetowych parafii