Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

KGW Pasierbiec

Koło Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu istnieje (z przerwami w działalności) od około 50 lat. W 2007 roku Koło reaktywowało działalność, a jego Przewodniczącą została Danuta Halota. Od 2009 r. funkcję Przewodniczącej pełni Teresa Stanisz. Obecnie Koło liczy 20 osób. Celem działalności KGW Pasierbiec jest kultywowanie rodzimej tradycji, pielęgnowanie i troska, aby ocalić od zapomnienia obrzędy i zwyczaje ludowe oraz dbałość o dziedzictwo kulturowe i kulinarne promując na prezentacjach regionalne potrawy.

Koło od 2007 roku corocznie bierze udział w gminnych przeglądach KGW zdobywając nagrody i wyróżnienia, uczestniczyło również w powiatowych Przeglądach KGW, a w 2012 r. było współorganizatorem Powiatowego Przeglądu Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Limanowskiego, który odbył się w Pasierbcu.Przy Kole od 2009 r. działa Grupa Kolędnicza, która corocznie zdobywa  czołowe miejsca w Gminnych Przeglądach Grup Kolędniczych, kwalifikując się na Przegląd Powiatowy. Dwa razy Grupa Kolędnicza zakwalifikowała się także na Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie zdobyła „srebrną” i „brązową rozetę góralską”.Koło corocznie wykonuje wieniec dożynkowy na centralne uroczystości odpustowe w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.Wraz z innymi Kołami z gminy Limanowa Koło uczestniczy w wyjazdowych seminariach folklorystycznych.Członkinie Koła chętnie uczestniczą w konkursach i turniejach organizowanych przez LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska” promując lokalne produkty oraz tradycję i walory kuchni regionalnej, zdobywając wysokie miejsca i nagrody m.in. II miejsca w Konkursie na Najlepszą Potrawę Regionalną i Konkursie na Najlepszą Potrawę Wigilijną oraz III miejsce w Turnieju Rosołu.Panie z KGW Pasierbiec indywidualnie uczestniczą także w „Konkursie Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych” w Podegrodziu oraz w „Limanowskiej Słazie”, zdobywając nagrody w konkursie śpiewaczym.

Przewodniczące Koła w poszczególnych latach działalności KGW:
  • lipiec 1963 r. – 1970 r. – Maria Ptaszek
  • 1970 r. – 1972 r. – Anna Wilczek
  • 1972 r. – 1983 r. – Wiktoria Giza
  • 1983 r. – 1990 r. – Anna Zapała

Wspomnienia o KGW Pasierbiec napisane przez Państwo Marię i Stanisława Ptaszków z Pasierbca:

W Polsce Ludowej powstawały różne hasła, z początkiem lat sześćdziesiątych było i takie „każdy kłos na wagę złota”. Trzeba pamiętać, że podstawą bytu na wsi była uprawa ziemi i starano się wykorzystać każdy jej skrawek. Była to praca ciężka, liczyła się tylko siła mięśni ludzkich i zwierząt pociągowych. Rodziny były wielodzietne i „od małego” każdy miał zajęcie. Aby pomóc rolnikom ktoś wpadł na pomysł, aby odciążyć nieco matki od zajęć z małymi dziećmi poprzez zakładanie półkolonii. Młodym mężatkom spodobał się ten pomysł i zorganizowały się w Koło Gospodyń Wiejskich. Kierownik Szkoły Pan Józef Jędrzejem udostępnił im szkołę i w niej prowadziły półkolonie dla dzieci przedszkolnych. Pożyczyły duże garnki, małe przyniosły z domu i gotowaniem zajęła się Pani Anna Kasińska. Dziećmi zajmowała się Pani Maria Ptaszek – Przewodnicząca Koła, obie Panie pracowały społecznie. I tak przez pięć tygodni dwudziestu „maluchów” po osiem godzin dziennie bawiło się w szkołę, a kobiety mogły pracować przy żniwach. Działo się to w roku 1963. Kobiety zasmakowały we wspólnym działaniu i na jesieni zorganizowały kurs kroju i szycia. Prowadzony był wieczorami w szkole przez instruktorkę Panią Zosię z Mstowa. W następnych latach zajmowały się sprowadzaniem kurcząt, pasz itp. Jednego roku udało się im sprowadzić parę ton nawozów – mimo, że jeszcze droga do Pasierbca nie była skończona. Czy ktoś to dzisiaj pamięta…?

W roku 1966 Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Limanowej otwarła nowy sklep, a przy nim Klub Rolnika. Zarząd Spółdzielni miał wątpliwości czy Klub ten się utrzyma, dlatego też Maria Ptaszek podjęła się tam pracy społecznie – na trzy miesiące. Przepracowała 23 lata. Klub spełniał swoje zadania. W nim ogniskowało się życie towarzyskie, kulturalne mieszkańców i organizacji  - w tym i Koła Gospodyń Wiejskich. Organizowane były różne spotkania z ciekawymi ludźmi, szkoły zdrowia, kursy kroju i szycia, kursy gotowania oraz kursy przysposobienia rolniczego I i II stopnia. Maria Ptaszek prowadziła kursy robót na drutach, haftu, szydełkowania i wyszywania. Pani Maria Ślimak z Mroczkówki prowadziła w Klubie kurs krawiecki. Klub Rolnika w Pasierbcu zapoczątkował spotkania ze starszymi mieszkańcami wsi. Zakłady nazwały to później „Dniem Seniora”.

Po rezygnacji z funkcji przewodniczącej Pani Marii Ptaszek w 1970 roku, przewodniczącą zostaje Pani Anna Wilczek ze Starej Karczmy. Po dwóch latach tj. w 1972 roku przewodnictwo przejmuje Pani Wiktoria Giza. Członkinie KGW biorą udział w Powiatowym Konkursie gotowania i zajmują I miejsce. Po śmierci Pani Wiktorii Giza przewodniczącą zostaje Pani Anna Zapała. Po kilku latach pracy Koło zawiesza działalność na jakiś czas.


KONTAKT
Koło Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu
Młynne 132
34-600 Limanowa
tel. 18 337 66 45
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne