Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Zaproszenie na wykład pt.: „Koronacja Bolesława Chrobrego i jej dziejowe znaczenie”

17.04.2025
Z okazji jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi serdecznie zaprasza wszystkich 23 kwietnia (środa) na godz. 16.30 na wykład pt.: „Koronacja Bolesława Chrobrego i jej dziejowe znaczenie” który wygłosi prof. dr hab. Mieczysław Rokosz historyk, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Uniwersytetu Ignatianum, autor ponad 300 publikacji naukowych i popularnonaukowych, wybitny znawca polskiego dziedzictwa kulturowego, społecznik i działacz wielu organizacji kulturalnych.
 
Prof. Mieczysław Rokosz (o wykładowcy)
 
Mieczysław Rokosz, historyk, dr hab., wieloletni wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Akademii Ignatianum (dziś: Uniwersytet Ignatianum),  gdzie prowadził Katedrę dziedzictwa kulturowego Polski. Autor ponad 300 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym kilku książek, m. in. Na szańcach pamięci. Szkice z dziedziny tradycji i tożsamości ; Dzwony i wieże katedry wawelskiej. Społecznik. Były wieloletni prezes Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem  oraz Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, obecnie jego prezes honorowy.   Członek założyciel i członek honorowy wielu towarzystw krajowych i zagranicznych, m. in. Tow. Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Tow. Naukowego Sandomierskiego, Polskiego Klubu Ekologicznego, Towarzystwa Historyczno-Literackiego przy Bibliotece Polskiej w Paryżu i Towarzystwa Przyjaciół Kościuszki w West Point. Członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, dzwonnik Zygmunta, etc.
 
[teza wykładu:]
 
 
Rok bieżący jest rokiem wielkiego jubileuszu tysiąclecia koronacji królewskiej Bolesława Chrobrego. Fakt ten znaczył ustanowienie suwerennego Królestwa Polskiego w sercu Europy i jako taki jest fundamentalny  dla dalszych dziejów państwa i narodu. Koronacja królewska była zawsze aktem liturgicznym o doniosłym znaczeniu politycznym, a korona królewska była symbolem suwerenności państwowej na zewnątrz oraz znakiem jedności i niepodzielności wewnętrznej. Ta symboliczna korona Chrobrego pojawiła się na głowie Orła Białego w 1295 r., który zaistniał wtedy jako godło herbowe Państwa Polskiego i herb ten  do dziś pozostaje naczelnym znakiem państwa i narodu polskiego. Autor w swoim wykładzie nie ogranicza się do przedstawienia faktu koronacji w 1025 r., który przestawia w kontekście dziejów wczesnopiastowskiej Polski, ale ukazuje niezbywalną i istotną obecność króla Bolesława Chrobrego w dziejach Polski i jej kultury do dziś. Prelekcja będzie ilustrowana.
 


Liczba wyświetleń: 315
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne