Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi otrzymała dofinansowanie projektu w ramach programu: ,,Partnerstwo dla książki” w kwocie 10 tys. zł.
Projekt „Kryminały. Nie BÓJ SIĘ książki” to ekscytująca inicjatywa promująca czytelnictwo z kryminałem w roli głównej, skierowana do mieszkańców gminy Limanowej. W centrum znajduje się twórczość młodego limanowianina Kamila Piechury, autora 3 poczytnych kryminałów, Wojciecha Chmielarza, jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy kryminalnych i Jędrzeja Pasierskiego, który zdradzi: „Przepis na kryminał". Projekt urozmaicą warsztaty edukacyjne detektywistyczne dla dzieci i młodzieży, podczas których młodzi wcielą się w bohaterów literackich książek detektywistycznych i odkryją „Zawartość walizki kryminalistycznej”. Innowacyjnym punktem będzie rodzinna gra miejska „Kryminalna Zagadka w Limanowej” – pełna zwrotów akcji literacka przygoda, w której uczestnicy, wcielą się w detektywów i rozwiążą pełną tajemnic literacką zagadkę. Zadania obudowane wokół książki ukażą czytanie, jako ciekawą i twórczą aktywność.
Celem projektu jest popularyzacja i upowszechnienie wiedzy o literaturze z gatunku kryminałów oraz zaangażowanie różnych grup wiekowych w kreatywne działania związane z literaturą grozy. Działania animacyjne w ramach projektu „Kryminały. Nie BÓJ SIĘ książki” skutecznie zwiększają zainteresowanie czytaniem, ponieważ łączą literaturę z aktywnością, zabawą i kreatywnością, angażując uczestników na wielu poziomach. W ramach projektu odbędą się następujące wydarzenia:
1. Spotkania autorskie z Kamilem Piechurą, Wojciechem Chmielarzem i warsztat literacki ,,Przepis na kryminał" z Jędrzejem Pasierskim:
Promocja zarówno lokalnego talentu – debiutanta Kamila Piechury z Limanowej, jak i uznanych mistrzów gatunku, takich jak Wojciech Chmielarz i Jędrzej Pasierski przybliży twórczość uznanych autorów kryminałów, inspirując uczestników do czytania i zgłębiania literatury kryminalnej. Uczestnicy zbudują bezpośrednią więź z literaturą poprzez możliwość rozmowy z autorami i poznania kulis ich pracy.
2. Warsztaty edukacyjne detektywistyczne dla dzieci i młodzieży: „Zawartości walizki kryminalistycznej. Warsztaty edukacyjne detektywistyczne dla dzieci i młodzieży i poznanie „Zawartości walizki kryminalistycznej”, będą doskonałym sposobem na wzbudzenie zainteresowania książkami. Dzięki możliwości wcielenia się w bohaterów literackich książek detektywistycznych, uczestnicy rozwiną swoją wyobraźnię i poczują się częścią świata literatury. Zajęcia, poprzez prezentację narzędzi i technik detektywistycznych, połączą edukację z zabawą, wprowadzając młodych odbiorców w fascynujący świat zagadek i tajemnic. Aktywne zaangażowanie w taką formę warsztatów zainspiruje do sięgnięcia po książki detektywistyczne i literaturę przygodową
3. Rodzinna gra miejska „Kryminalna Zagadka w Limanowej”:
W realizacji wyznaczonych celów pomoże również innowacyjna i kreatywna rodzinna gra miejska „Kryminalna Zagadka w Limanowej”. Zabawa w detektywa zachęci do sięgnięcia po kryminały i rozbudzi potencjał czytelniczy.
O poszczególnych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"
