Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Spotkanie „Bitwa pod Limanową w relacjach korespondentów wojennych, świadków oraz w oczach artystów”

13.12.2024
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi włączyła się w obchody 110. rocznicy Bitwy Limanowskiej, organizując wyjątkowe spotkanie pt. „Bitwa pod Limanową w relacjach korespondentów wojennych, świadków oraz w oczach artystów”. 11 grudnia 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi mieli okazję uczestniczyć w prelekcji na temat operacji limanowsko-łapanowskiej, którą poprowadził historyk i regionalista Karol Wojtas.
 
Na wstępie spotkania dyrektor szkoły Marek Twaróg wspólnie z dyrektorem biblioteki, Jacentym Musiałem, przywitali zgromadzonych uczniów klas VI, VII i VIII, podkreślając znaczenie spotkania dla rozbudzania w młodzieży zainteresowania historią lokalną. Karol Wojtas podczas prelekcji dla uczniów na początku w skrócie opowiedział o przyczynach wybuchu Wielkiej Wojny oraz działaniach na froncie wschodnim do przełomu listopada i grudnia 1914 roku. Następnie wyjaśnił młodzieży określenie „rosyjski walec parowy” oraz opisał sytuację na Ziemi Limanowskiej na początku grudnia 1914 roku. Historyk przedstawił walki na froncie w okolicach Limanowej w dniach od 2 do 12 grudnia w tym szczegółowo przedstawił okoliczności szturmu spieszonych huzarów węgierskich z 9 pułku pod dowództwem pułkownika Othmara Muhra. Zwrócił także uwagę na działania na terenie Golcowa i terenu Starej Wsi pomiędzy Golcowem a Jabłońcem. Ten fragment ubogacił odczytaniem kawałków relacji korespondenta wojennego Ferenca Molnara. Na koniec opowiedział o pochówkach poległych, sprzątaniu pola bitwy i udziale Legionów w walkach pod Limanową. Całość uzupełniała prezentacja multimedialna, gdzie uczniowie mogli zobaczyć archiwalne fotografie z 1914 roku.
 
Tego samego dnia wieczorem, o godzinie 18.30 w Gminnej Bibliotece w Starej Wsi, wykład na ten sam temat mogły usłyszeć osoby dorosłe. Na wieczorne spotkanie tłumnie przybyli z uczestnicy zarówno ze Starej Wsi i Limanowej oraz innych okolicznych miejscowości. W spotkaniu wziął również udział Andrzej Wyżycki Radny Gminy Limanowa. Spotkanie rozpoczął dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał, który w swoim wystąpieniu podkreślił wagę takich inicjatyw w propagowaniu historii regionu. Zaznaczył, że podobne wydarzenia mają istotne znaczenie dla budowania więzi społecznych i poszerzania wiedzy o przeszłości regionu. Wsparcie dla tej idei wyraził również obecny na wydarzeniu przewodniczący Rady Gminy Limanowa, Daniel Łącki, który wskazał, że znajomość lokalnej historii odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości oraz postaw patriotycznych mieszkańców. Główną częścią wieczoru była prelekcja Karola Wojtasa połączona z bogatą prezentacją multimedialną. Historyk, który z pasją i dużą wiedzą opowiedział o przebiegu operacji limanowsko-łapanowskiej, jednego z ważniejszych wydarzeń I wojny światowej na terenie naszego regionu zaciekawił wszystkich przybyłych gości. Karol Wojtas między innymi skupił się na przedstawieniu różnych punktów widzenia i znaczenia walk pod Limanową w tym szturmu Jabłońca i Golcowa w zależności, od opcji którą reprezentował opisujący te wydarzenia uczestnik lub świadek wydarzenia czy też korespondent wojenny. Przytoczył wtedy także fragmenty relacji Ferenca Molnara, generała Josefa Rotha czy Józefa Piłsudskiego. Zaprezentowane zostały także archiwalne fotografie. Karol Wojtas zwrócił także uwagę, że od roku przy cmentarzu wojennym nr 369 na Golcowie znajduję się nowa tablica informacyjno – edukacyjna o tym cmentarzu a także walkach o Golców. Tablicę tą opracowali dr Piotr Sadowski, Karol Wojtas oraz Damian Król. Ciekawym uzupełnieniem wykładu były wizje artystyczne inspirowane bitwą – obrazy i utwory, które ukazują dramatyzm wydarzeń w sposób symboliczny. Podczas spotkania odkryto wiele nowych faktów związanych z Bitwą Limanowską oraz zrewidowano dotychczasowe błędne przekonania utrwalone w literaturze historycznej, ale też w popularnej a także w przewodnikach turystycznych. Warto podkreślić, że Karol Wojtas swoją pracę wykonał nieodpłatnie, co dodatkowo świadczy o jego pasji i oddaniu dla promowania historii regionu. Wystąpienie nie tylko wzbogaciło wiedzę historyczną, ale także podniosło rangę obchodów 110. rocznicy Bitwy Limanowskiej, stając się jednym z kluczowych wydarzeń upamiętniających tę ważną kartę naszej przeszłości w Gminie Limanowa.

Spotkanie zakończyło się żywą dyskusją, podczas której uczestnicy zadawali pytania i dzielili się swoimi przemyśleniami. Wydarzenie trwało do późnych godzin wieczornych, pozostawiając w uczestnikach poczucie dumy z bogatej historii regionu oraz inspirację do jej dalszego zgłębiania. Gminna Biblioteka w Starej Wsi nie po raz pierwszy udowodniła swoje zaangażowanie w upamiętnianie ważnych rocznic historycznych oraz promowanie lokalnej historii i kultury. Organizując wydarzenia na wysokim poziomie, takie jak spotkanie poświęcone 110. rocznicy Bitwy Limanowskiej, instytucja ta konsekwentnie przyczynia się do kształtowania świadomości historycznej mieszkańców oraz zachowania dziedzictwa regionu. Dzięki takim inicjatywom nasza biblioteka pełni istotną rolę w życiu społeczno-kulturalnym, budując mosty między przeszłością a teraźniejszością.
 


Liczba wyświetleń: 494
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne