Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

POWRÓĆMY DO WSPOMNIEŃ NASZEJ HISTORII- felieton Janiny Firlej

08.11.2024
11 listopada to symboliczna data, w tym dniu 1918 r. w Campiego podpisano rozejm pomiędzy państwami Ententy i Cesarstwem Niemieckim, który oficjalnie kończył I wojnę światową. Na mocy tego porozumienia Polska po 123 latach zaboru – powróciła na mapę -  odzyskując niepodległość.
Kto przyczynił się do odzyskania niepodległości? Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty Ignacy Daszyński – wykorzystano sprzyjające warunki – to doprowadziło do narodzenia się II Rzeczpospolitej.


Jednak dopiero 1926 r 11 listopada uznano formalnie za datę odzyskania niepodległości. Okólnik wydany przez Radę Ministrów Józefa Piłsudzkiego ustanowił ten dzień wolny od pracy w administracji rządowej. Od tej pory marszałek Piłsudski co roku na placu Saskim w Warszawie dokonywał przeglądu pododdziałów wojsk i defiladę. Ostatnią w 1934 r na Placu Mokotowskim, ten dzień był wolny od nauki ówczesnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego – był wykorzystany do celów wychowawczych młodzieży w duchu obywatelsko-państwowym na tle wydarzeń dziejowych z tym dniem związanych.
W czasie II Wojny Światowej obchodzenie Święta Niepodległości było zabronione, jednak Polacy kontynuowali je w konspiracyjny sposób. Po wojnie Krajowa Rada Narodowa ustawą 22 lipca 1945 uczyniła świętem państwowym 22 lipca 1945 znosząc Święto Niepodległości. Święto Niepodległości zostało przywrócone przez Sejm Ludowej ustawą numer 15 luty 1989 r, pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 1997 rok Sejm Rzeczpospolitej Polski podjął stosowną Uchwałę
Ta rocznica skłania do refleksji nad półwieczem w którym wolność i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich, i sowieckich okupantów-obcą naszej tradycji,  podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistycznej władzy.

​Myśli, które Józef Piłsudski pozostawił nam Polakom, pozostały jakże realistyczne do przemyśleń, analizy współczesnego człowieka.



Listopad 1918 r dopiero był początkiem budowy niepodległej Polski i walki o jej granice. 29 listopada 1918 r Józef Piłsudski w Belwederze do grona najbliższych współpracowników tak powiedział
„Jest to najważniejsza najdonośniejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić.”

Przemiana, której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości, powinno się skreślić wielkim krzyżem stare porachunki a czas przed nią jest krótki,  i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować na jakiej przestrzeni i w jakich granicach naszą wolność obwarujemy  i jak silnie staniemy na nogach.
W Bitwie Warszawskiej 1920 roku zwyciężył Naród, który od utraty państwowości 1795 roku konsekwentnie był poddawany polityce wynarodowienia.
Zaborca walczył z naszą kulturą, językiem, religią. Dwukrotnie Polacy stawali w zbrojnym oporze w listopadzie 1830 r i 1863 r. Ocalałych powstańców spotykały nieznośne represje, które miały zniszczyć naszą wolność. Mimo to kolejne pokolenia Polaków przekazywały swą wiedzę dzieciom – najcenniejszy dar Polskości. Taki właśnie naród - Polacy.


 W sierpniu 1920 r Cud nad Wisłą, zatrzymując ich pochód na zachód Europy. 15 sierpnia 1920 roku w walce o wolną Polskę brał udział 23-to leni oficer Janek Wróbel. Wyjeżdżając z Męciny w obronie Ojczyzny, żegnając się z bliskimi, na pożegnanie powiedział Ojczyzna mnie wzywa z Bogiem. Ojczyzna wzywa każdego z nas. Każdy ma swoje miejsce swój czas, nie marnujmy go. Dla Polaków 11 listopada jest dniem radosnym , dniem dumy, dniem chwały, że po 123 latach Polska się odrodziła. Zapłaciliśmy jako naród wielką cenę. Zginęło pół miliona ludzi (tak podają statystyki).

Wcześniej krwawiliśmy w powstaniu Kościuszkowskim, w wojnach Napoleońskich, krwawiliśmy w powstaniu listopadowym, styczniowym. Krwawiliśmy w walce o Polskę, polskość przez 123 lata – kiedy nie było jej na mapie. Ta lekcja historii naszej Ojczyzny będzie pamiętna przez następne pokolenia Polaków. Wierzę że dzięki tej pamięci długo będzie istniała Niepodległa suwerenna wolna Rzeczpospolita Polska.



Szanowny czytelniku moich felietonów. Zapraszam do wspólnej refleksji, zadumy, przemyśleń, wyciągnięcia wniosków. Spotykajmy się przy grobach bohaterów którzy oddali za Ojczyznę swoje życie, abyśmy żyli w wolnym kraju Rzeczpospolitej. Zapalmy znicz, pomódlmy się niech ten gest będzie naszą wdzięcznością, podziękowaniem za to co nam wywalczyli za Polskę.
 
  „Tym co polegli za wolną Polskę - śpijcie spokojnym snem.
Anioł stróż z biało-czerwonych róż uwinie wieniec każdemu z Was. Spoczywajcie w pokoju.”

Wdzięczni Polacy.
Z wyrazami szacunku Janina Firlej


Liczba wyświetleń: 323
5

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne