Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„O wolność raz zdobytą należy stale się troszczyć” - święto niepodległości w SP nr 1 w Męcinie

12.11.2024
„O wolność raz zdobytą należy stale się troszczyć”
 
W przededniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości klasa 4A ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie pod przewodnictwem polonistki i wychowawczyni przygotowała widowisko teatralne osnute wokół wydarzeń historycznych, które miały wówczas miejsce w naszym rejonie.



Powszechnie wiadomo, że bitwy toczone pod wodzą brygadiera Józefa Piłsudskiego w okolicach Limanowej i Marcinkowic miały niebagatelne znaczenie w drodze do Niepodległej. Dowodem na to są chociażby wspomnienia marszałka z tego okresu zamieszczone w książce pt. „Moje pierwsze boje”, które zostały wplecione w tok scenariusza. W tym miejscu należy również wspomnieć, że do jego stworzenia wykorzystano materiały z kroniki parafialnej, toteż przedstawione wydarzenia, choć tragiczne i bolesne, miały swoisty lokalny koloryt, bo przywołane zostały autentyczne postacie, miejsca oraz fakty. Jak zaznaczył we wstępie narrator: „Większość mieszkańców naszych wiosek, to bohaterowie przypadkowi, (…). O ich doli decydowali dowódcy i los. Zmuszeni zostali opuścić swe rodzinne gniazda, rozstać się z najbliższymi.”

Zaprezentowane scenki miały na celu ukazanie, w jaki sposób ludność miejscowa uczestniczyła i przeżywała tamte wydarzenia sprzed ponad stu lat. Duch patriotyzmu, poczucie obowiązku wobec odradzającej się ojczyzny, były czymś oczywistym dla każdego Polaka bez względu na jago zamożność czy stan. Poszczególne akty ubogacone zostały pieśniami i piosenkami o wymowie patriotycznej. Wykonywane solo przy akompaniamencie skrzypiec, jak również chóralnie chwytały za serce, budząc wśród zapewne niejednego widza dumę narodową.



Uczniowie, wcielając się w wyznaczone role, stanęli na wysokości zadania, mimo poważnej tematyki spektaklu. Dużą wagę w odbiorze przedstawienia odegrały takie czynniki jak: okolicznościowa i symboliczna scenografia, stroje odwołujące się do epoki, rekwizyty oraz efekty dźwiękowe. Wszystkie te elementy tworzywa teatralnego przyczyniły się do głębszego odbioru sztuki i wzmocniły jej wymowę. Toteż starania w tym względzie, a zwłaszcza brawurowa gra uczniów, spotkały się z zasłużonymi brawami.



Liczba wyświetleń: 107
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne