Wokół słowa i obrazu - spotkanie autorskie z Izabelą Skrzypiec-Dagnan w bibliotece w Pisarzowej

09.10.2024
Wieczór 8 października w bibliotece w Pisarzowej przyniósł coś więcej niż tylko spotkanie autorskie – był to czas przenikania się sztuki i słowa, tworzący przestrzeń do głębszych refleksji.

Gościem biblioteki była Izabela Skrzypiec-Dagnan, sądecka pisarka, której twórczość rozbrzmiewa nie tylko w powieściach, ale również w ikonach, które sama tworzy. Spotkanie odbyło się w ramach promocji jej najnowszej książki „Własną drogą”, wydanej zaledwie kilka miesięcy wcześniej, w lipcu.

Zebranych przywitał dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał, wspólnie z gospodarzem gminy, Janem Skrzekutem. W spotkaniu wzięli udział także: Iwona Kuzak-Stachowicz, radna gminy Limanowa,  Adam Ryś - lekarz, radny gminy Limanowa, Anna Mruk, dyrektor I LO im. Wł. Orkana w Limanowej, Marta Zięba, bibliotekarka w I LO im. Wł. Orkana,  Janina Cempa, Przewodnicząca KGW w Pisarzowej, Maria Trzupek, Instruktor PiMBP w Limanowej, bibliotekarze oraz mieszkańcy.

Pisarka, znana z subtelnej narracji i wrażliwości na ludzkie losy, opowiedziała o swoich początkach. Z ciepłem wspominała dom rodzinny, w którym miłość do książek była niemal codziennym rytuałem. „Czytanie było jak oddech” – mówiła, podkreślając, że to właśnie w domu ukształtowała się jej pasja do słowa pisanego. Zebrani słuchali jej historii z zapartym tchem, gdy opowiadała o pierwszych próbach pisarskich, o zmaganiach z piórem, o momentach wątpliwości, które z czasem ustępowały miejsca pewności, że pisanie jest jej drogą.

Skrzypiec-Dagnan omówiła również swoje dotychczasowe powieści, każda z nich osnuta wokół ludzkich wyborów, nieraz trudnych, dramatycznych przeżyć i wewnętrznych poszukiwań. Nowa książka „Własną drogą” – jak zdradziła – to historia o odnajdywaniu własnego miejsca w świecie, a także o wierności sobie, nawet gdy świat wymaga czegoś innego.

Jednak twórczość pisarki to nie tylko słowa. Drugą jej pasją, która równie mocno kształtuje jej artystyczną tożsamość, jest pisanie ikon. Pani Izabela opowiadała o swojej drodze do malarstwa, o duchowych i technicznych aspektach tworzenia ikon, a także o tym, że dla niej każda ikona jest formą modlitwy. Zgromadzeni mieli wyjątkową okazję podziwiać kilka przywiezionych przez artystkę ikon – pełnych głębi, mistycznych dzieł, które przyciągały wzrok i wywoływały wzruszenie.

Spotkanie przebiegało w wyjątkowej atmosferze, osnutej wokół słowa i obrazu, jakby te dwa światy przenikały się nawzajem. Izabela Skrzypiec-Dagnan potrafiła zbudować nić porozumienia z każdym obecnym. Na zakończenie spotkania pisarka z uśmiechem podpisywała swoje książki.

Był to wieczór, który na długo pozostanie w pamięci uczestników – nie tylko jako spotkanie z autorką, ale jako spotkanie z głęboką sztuką, która rodzi się z miłości do słowa i obrazu, będących narzędziami do wyrażania tego, co niewidzialne, a jednak tak silnie odczuwalne.