Przedstawienie o Janie Pawle II w Szkole Podstawowej nr 1 w Męcinie

22.10.2024
„Trwa człowiek, który odszedł,
w tych, co po nim przychodzą.”
Andrzej Jawień/Karol Wojtyła/

„Jan Paweł II
Papież – Polak – Słowianin – Ludowy Brat”

21 października, w przeddzień rocznicy inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II, uczniowie klasy 6A zaprezentowali scenkę dramatyczną poświęconą patronowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie. Przybrała ona postać sondy ulicznej, przeprowadzonej wśród ludzi z różnych pokoleń. Dziennikarki, inicjując krótkie wywiady, pragnęły dowiedzieć się, czy Papież Polak utrwalił się we wspomnieniach rodaków oraz czy pamięć o Jego osobie i nauczaniu jest wciąż żywa. Zarówno poszczególne sekwencje minidramatu, jak i komentarz narratora będący klamrą kompozycyjną przedstawienia, pozostawił widzów z wieloma pytaniami, na które każdy musi dać odpowiedź w swoim sercu. Refleksyjny nastrój wzmocniony został akcentem muzycznym, bowiem występujący wykonali solo i chóralnie pieśni poświęcone osobie św. Jana Pawła II. Ostatnim mocnym akordem było wspólne odśpiewanie hymnu szkoły, dzięki czemu wszyscy, zarówno aktorzy jak i widzowie, stali się jednością, deklarując „przemianę słów Ojca Świętego w czyn” oraz zapewniając o swojej pamięci.

Aplauz publiczności był wyrazem wdzięczności oraz najwymowniejszą nagrodą dla występujących uczniów, a także ich opiekunów. Na zakończenie głos zabrał dyrektor szkoły Grzegorz Krzak. Dziękując za uczczenie pamięci i osoby patrona szkoły, podkreślił jednocześnie Jego nieocenioną rolę w dziejach Kościoła oraz historii ludzkości.

Ufamy, że ten, który kazał nam iść przez życie z odwagą i nadzieją, przeniknął duchem do naszych serc, czyniąc je mężnymi i pozbawiając nas lęku.