Mali Męcinianie z wizytą w Kielcach

09.10.2024
W dniu 2 października 2024 roku członkowie Zespołu „Mali Męcianie” działającego przy Szkole Podstawowej im Jana Pawła III w Męcinie wraz z opiekunami i rodzicami udali się na wycieczkę edukacyjną do Kielc. Należy nadmienić iż środki na ten cel  udało się pozyskać  Pani Iwonie Kuzak-Stachowicz, prezes Stowarzyszenia Dla Męciny, która przekazała członkom zespołu voucher na organizacje wycieczki do Kielc. Była to wycieczka  z okazji jubileuszu 25 lecia istnienia Zespołu Regionalnego Mali Męcinianie, który miał miejsce w czerwcu bieżącego roku. Organizatorem wycieczki było biuro podróży Sokół Travel z Limanowej.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wystaw znajdujących się w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, w którym uczniowie, korzystając z interaktywnych stanowisk,  mieli okazję poznać tajniki ludzkiego organizmu. Wystawa miała na celu uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki pod względem czynności życiowych człowieka (oddychanie , bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci – twórca najpopularniejszego rysunku na świecie. Dzieci i młodzież poznali postać włoskiego mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała przy stanowisku poświęconemu „Człowiekowi Witruwiańskiemu”. Każdy miał możliwość stworzenia własnej, zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej odpowiadającej jego sylwetce. Uczestnicy wycieczki mieli również okazję w małych grupach poeksperymentować w labolatorium chemicznym z wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych metod kształcenia zdecydowanie różniących się od tych w szkole.

o nie był jeszcze koniec wrażeń. Kolejnym punktem było połączenie nauki z zabawą w Energetycznym Centrum Nauki. Zwiedzający dowiedzieli się czym jest energia, jak jest wykorzystywana w życiu codziennym. Poznali jej odnawialne i nieodnawialne źródła.Poprzez zabawę, eksperymentowanie oraz prowadzenie doświadczeń mieliśmy okazję poznać i zrozumieć świat a także pogłębić naszą wiedzę. Pobyt w Kielcach zakończyliśmy wspólnym obiadem, po którym udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Był to mile i ciekawie spędzony czas, za który serdecznie dziękujemy pani Pani Iwonie Kuzak-Stachowicz oraz Sokół Travel.