Jubileusz 100 - lecia Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej

17.10.2024
Każda społeczność ma swe korzenie  i swą historię. Posiada ją również limanowski „Mechanik”- szkoła, która 16 października b.r. obchodziła jubileusz stulecia istnienia.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, sprawowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Jeża w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Jubileuszowa gala odbyła się w Limanowskim Domu Kultury. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Kościoła, władz samorządowych i oświatowych, dyrekcja, nauczyciele oraz społeczność uczniowska i przedstawiciele Rady Rodziców ZSTiO.

Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście: Ksiądz Biskup Andrzej Jeż, Ks. Prałat Wiesław Piotrowski; przedstawiciele powiatu: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga,  Wicestarosta Limanowski Ewa Filipiak, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak, Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego: Wojciech Włodarczyk, Józef Jaworski, Czesław Kawalec, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Limanowej Artur Krzak. Władze miejskie i gminne reprezentowali: Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Limanowa Leszek Mordarski, Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut i Zastępca Wójta Gminy Limanowa Wojciech Pazdan. Obecni byli również przedstawiciele władz oświatowych: dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie Stanisław Szudek, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Limanowej Elżbieta Mordarska. Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych z całego powiatu, dyrektorzy szkół podstawowych z Limanowej. Przybyli także poprzedni dyrektorzy naszej szkoły: Grażyna Szumilas, Jan Galas, Zbigniew Oleksy i Jan Skrzekut, przedstawiciele absolwentów i pracodawców współpracujących ze szkołą oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu. Następnie głos zabrali Stanisław Wąsik – Dyrektor Szkoły oraz zaproszeni goście.

Przygotowany przez młodzież spektakl, którego motywem przewodnim stał się ogień,  przeniósł widzów w czasy starożytne, w świat mitologii, gdzie Prometeusz wykrada bogom ogień i ofiarowuje go ludziom. Dobroczyńca ten i twórca zawodów pojawił się na scenie z płonącą pochodnią, pozostawiając następnym pokoleniom przesłanie ulepszania i rozwoju. Realizację tych zadań podjął  Zespół  Szkół  Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej, który od 100. lat zmienia i przekształca świat. W filmową, sentymentalną podróż do początków istnienia szkoły zaprosił widzów Aleksander Majerski - emerytowany nauczyciel, przedstawiciel starszego pokolenia. Obraz ten został zestawiony ze współczesnym wizerunkiem, ostatnich 10. lat istnienia szkoły, która ma do zaoferowania wiele nowoczesnych kierunków i zawodów.

Opiekę nad dynamiczne rozwijającą się instytucją od lat sprawuje Patron - Święty Jan Paweł II, dlatego nie mogło zabraknąć jego słów i wskazówek.

Uwiecznieniem działań wspólnie i twórczo podejmowanych przez młodzież stała się budowla - ścianka z logo Szkoły i jubileuszowym hasłem: „Mechanik. Już od 100 lat zmieniamy świat.” oraz urodzinowy tort. Niesamowita atmosfera towarzysząca publiczności: wspomnień, wzruszeń, dumy z osiągnięć, przeniosła się do sali bankietowej, gdzie zgromadzeni goście mogli spotkać się i porozmawiać.

Ogień to symbol światła, mądrości, wiedzy, niech płonie przez kolejne 100 lat istnienia ZSTiO!