Europejski dzień języków obcych w Szkole Podstawowej w Nowym Rybiu

01.10.2024
Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy:

ponad 200 języków europejskich,24 języki urzędowe UE,
około 60 języków regionalnych i języków mniejszości,
wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.

Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.

Szkoła Podstawowa w Nowym Rybiu, również przyłączyła się do obchodów Dnia Języków Obcych, i świętowała aż 3 dni.

W klasach od  4 do 8 odbyły się 4 konkursy:
  1. English / Deutsch idioms język jak malowany
  2. Quiz językowy
  3. Kraje Niemieckojęzyczne – prezentacja multimedialna
  4. Days of languages lapbook
W klasach I –III konkurs plastyczny – Picture Dictionary

W środę 25 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy dotyczącej języków obcych, biorąc udział w quizie, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

Na  lekcjach języka angielskiego i niemieckiego rozwiązywane były quizy językowe, sprawdzające wiedzę o językach naszego kontynentu, ćwiczone łamańce językowe oraz oglądano krótkie filmiki na temat zwyczajów i tradycji innych krajów.

Punktem kulminacyjnym był słodki poczęstunek przygotowany przez nauczycielki języka angielskiego Monikę Gurgul i Joannę Janota oraz języka niemieckiego Annę Grzyb. Były to tradycyjne smakołyki pochodzące z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

W ciągu 3 dni słyszeć można było hymny, piosenki i rozmowy w różnych językach świata.

Opracowały:
Anna Grzyb