„Wieczór Wspomnień” z Wandą Łomnicką-Dulak

27.09.2024
26 września 2024 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Męcinie odbył się wyjątkowy „Wieczór Wspomnień” z Wandą Łomnicką-Dulak, poetką i autorką wielu tekstów poświęconych św. Janowi Pawłowi II oraz bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Wydarzenie pod hasłem „Apostołowie ziemskiej i niebieskiej Ojczyzny - Św. Jan Paweł II i bł. ks. Jerzy Popiełuszko” przyciągnęło mieszkańców, którzy pragnęli wspólnie oddać hołd tym dwóm wielkim postaciom współczesnej Polski. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę w Starej Wsi wespół z Zespołem Seniorek ,,Tradycja” z Męciny.

Spotkanie otworzył dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał, który podzielił się osobistym świadectwem dotyczącym Jana Pawła II, przypominając o jego duchowym oddziaływaniu na pokolenia Polaków oraz na losy naszego kraju. Jego słowa wprowadziły zebranych w głęboko refleksyjny nastrój, który towarzyszył całemu wydarzeniu. Przybyły na wydarzenie wójt Limanowej, Jan Skrzekut, uzupełnił narrację dyrektora, przypominając, iż obowiązkiem pokolenia JPII jest nieść jego duchowe dziedzictwo i wypełniać duchowy testament.

W spotkaniu udział wzięli: Wojciech Włodarczyk, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, dyrektor szkoły w Kłodnem - Roman Ciesielczyk, Wacław Wiewióra, Wiceprezes Zarządu BS w Limanowej, Stanisław Sajdak, były Radny Gminy Limanowa, Katarzyna Konieczna – aktorka z Męciny, pracownicy biblioteki i mieszkańcy.

Głównym punktem wieczoru była opowieść Wandy Łomnickiej-Dulak. Poetka, znana ze swojej twórczości inspirowanej postacią Jana Pawła II, przywołała wzruszające wspomnienia ze swoich licznych spotkań z papieżem, dzieląc się osobistymi przeżyciami i emocjami, jakie towarzyszyły jej w tych chwilach. Słowa Pani Wandy, pełne pasji i duchowej głębi, poruszyły serca uczestników. Nie zabrakło także wspomnień o bł. ks. Jerzym Popiełuszce – duchownym, którego niezłomna postawa i męczeńska śmierć stały się symbolem walki o prawdę i wolność.
Wzruszającą częścią spotkania był występ Zespołu Seniorów „Tradycja” z Męciny, który zaprezentował spektakl słowno-muzyczny, przywołując najpiękniejsze wspomnienia związane z Janem Pawłem II. Duchowy klimat, który stworzyły seniorki, wypełnił bibliotekę ciepłem, bliskością i wspólnotą. Wykonywane przez zespół pieśni i recytowane teksty wniosły atmosferę zadumy i jednocześnie wdzięczności za życie i dziedzictwo świętego papieża Polaka.

Całe wydarzenie było niezwykle poruszające, dotykające głębi ducha i przynoszące nie tylko wspomnienia, ale także refleksję nad wartościami, które Jan Paweł II i ks. Jerzy Popiełuszko nieśli swoim życiem. Wieczór zakończył się wspólnym odśpiewaniem „Barki” – ulubionej pieśni Jana Pawła II, która wypełniła przestrzeń biblioteki, tworząc wyjątkowy moment duchowego zjednoczenia.

Na zakończenie dyrektor biblioteki przytoczył słowa Jana Pawła II, który apelował: ,,Proszę Was, pozostańcie wierni swojemu dziedzictwu. Uczyńcie je podstawą swojego wychowania. Uczyńcie je podstawą szlachetnej dumy. Pragnę Was zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości i przekazywali swoją bogatą tradycję młodemu pokoleniu”. Na koniec głos zabrał Wojciech Włodarczyk, który podkreślił wagę odważnego dawania świadectwa i obrony autorytetów we współczesnym świecie.

Spotkanie z Wandą Łomnicką-Dulak, współorganizowane przez Zespół Seniorów „Tradycja”, na długo pozostanie w pamięci uczestników jako wydarzenie o głębokim duchowym wymiarze, pełne wzruszeń i refleksji nad postaciami, które na zawsze zapisały się w historii polskiego Kościoła i narodu.

Po spotkaniu, w kuluarach nie brakło rozmów i prywatnych wymiany wspomnień.