Jubileusze 50-lecia pożycia małżeńskiego

17.09.2024
24 pary z gminy Limanowa świętowało Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Samo 50 lecie małżeństwa nasi jubilaci mają już za sobą niemal dwa lata, gdyż z powodów administracyjnych proces wręczenia odznaczeń musiał się nieco wydłużyć.
Z tej okazji na wniosek Wójta Gminy Limanowa Małżonkowie odznaczeni zostali przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu prawnego ustawą z 16 października 1992 roku. Nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim, na wniosek Wojewody zainicjowany przez Wójta.

Odznaczenia osobiście wręczone zostały w dniu 17 września  parom, a Jubilaci spotkali się z tej okazji z Wójtem Gminy Limanowa Janem Skrzekutem  oraz Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa Danielem Łąckim w Karczmie Matras.
Włodarze Gminy złożyli Małżonkom gratulacje życząc kolejnych lat wspólnego życia w szczęściu, zdrowiu i zadowoleniu.

„Drodzy Jubilaci!
Z okazji tak pięknego jubileuszu 50-lecia Państwa małżeństwa, pragniemy złożyć najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy szacunku i uznania za wspólnie przeżyte lata. Państwa miłość, wzajemne wsparcie i oddanie są dla nas wszystkich inspiracją oraz przykładem prawdziwej, trwałej więzi. W ciągu tych 50 lat przeżyliście razem wiele pięknych chwil, ale także i trudnych momentów. Cieszymy się, że wspólnie udało się Państwu przezwyciężyć wszelkie przeciwności losu i nadal kroczyć przez życie ramię w ramię. Życzymy Państwu wielu kolejnych lat w zdrowiu, szczęściu i pomyślności, otoczonych miłością najbliższych. Niech każdy dzień przynosi Państwu radość, a wspomnienia wspólnie spędzonych chwil niech będą źródłem siły i dumy.”- tymi słowami Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut  winszował jubilatom.

Wraz z Wójtem Gminy Limanowa życzenia Jubilatom  z okazji "złotych godów" złożył Zastępca Wójta Gminy Limanowa Wojciech Pazdan,  Daniel Łącki Przewodniczący Rady Gminy Limanowa oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Gminy Limanowa Dariusz Dutka.

Podczas uroczystości w dniu 17 września Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymali:

BADYLA EDWARD - PASIERBIEC
BUKOWIEC KRYSTYNA i CZESŁAW STARA WIEŚ
GAWROŃSKA ZOFIA I  JERZY MĘCINA
GÓRKA BARBARA I MARIAN PISARZOWA
HASIOR TERESA I STANISŁAW WYSOKIE
KRZYSZTOF ZOFIA I KRZYSZTOF ALEKSANDER MĘCINA
KNAPIK JANINA I EDWARD RUPNIÓW
KRÓL ELŻBIETA I JÓZEF  MORDARKA
KOTLARZ MARIA I JAN  WYSOKIE
ŁAZARZ MARIA I STANISŁAW MORDARKA
MÓL ELEONORA I MIECZYSŁAW MORDARKA
MÓL JANINA I  STANISŁAW LIPOWE
OLESIAK IRENA I EUGENIUSZ MĘCINA
PORĘBA IRENA I MIECZYSŁAW MORDARKA
SETLAK MARIA I CZESŁAW STARA WIEŚ
TALARCZYK ELŻBIETA I FELIKS STARA WIEŚ
SZELEC MARIA I JÓZEF KISIELÓWKA
ŚMIERCIAK MARIA I ANTONI MORDARKA
WILCZEK EWA  I JÓZEF PASIERBIEC
ZAWADA KRYSTYNA I CZESŁAW MĘCINA

JABŁOŃSKA MARIA I STANISŁAW Z MĘCINY, NALEPA STANISŁAWA I JÓZEF Z SIEKIERCZYNY, PASIONEK ZOFIA I ALEKSANDER Z MORDARKI ORAZ SUKIENNIK DANUTA I STEFAN Z MORDARKI nie mogli być obecni na spotkaniu a okolicznościowe medale i listy zostaną jubilatom dostarczone.

Małżonkom składamy jeszcze raz serdeczne gratulacje życząc wielu długich lat wspólnego życia w zdrowiu, zgodzie, pomyślności i zadowoleniu!

Po więcej zdjęć zapraszamy na Facebooka Gminy Limanowa TUTAJ

MEDAL WYŁĄCZNIE NA WNIOSEK!
Medale są przyznawane wyłącznie na wniosek osób zainteresowanych. Osobami uprawnionymi do złożenia wniosku są Jubilaci lub ich zstępni (dzieci, wnuki). Niniejszy wniosek należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego Gminy Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 18 B, 34-600 Limanowa, od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00-15:00, dla par małżeńskich zameldowanych na pobyt stały na terenie Gminy Limanowa.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach oraz rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów. Inicjatywę odznaczenia Państwa medalami za długoletnie pożycie małżeńskie zgłasza Urząd Stanu Cywilnego Gminy Limanowa Wojewodzie Małopolskiemu, który po weryfikacji przekazuje wnioski o nadanie medali do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Czas oczekiwania na przyznanie medali przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest uzależniony od czasu realizacji zadania przez Urząd Wojewódzki i Kancelarię prezydenta RP. Po przyznaniu medali za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymają Państwo list gratulacyjny od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wniosek w załączniku poniżej.