Dzień Języków Obcych w Szkole Podstawowej nr 1 w Męcinie

Języki obce kluczem do przyszłości

Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Bogactwo językowe Europy stanowi niezwykłą wartość, którą należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować.

Każdego roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Męcinie obchodzony jest wyjątkowo ten dzień. Także i w tym roku nie zabrakło wielu atrakcji. Dzieci przygotowały stoiska prezentujące takie kraje jak: Hiszpania, Francja i Włochy. Poza tym każdy chętny uczeń mógł na ten dzień wybrać sobie kraj i założyć element stroju związanego z wybranym państwem. Najmłodsi założyli koszulki piłkarskie utożsamiając się w ten sposób z ulubionym klubem. Wspólnie wyrazili przekonanie, że warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania w grupie, lepszego porozumiewania się z kolegami z drużyny, czy sztabem szkoleniowym jest znajomość języków obcych.

W wielu klasach w ramach lekcji języka angielskiego, niemieckiego czy na lekcjach z wychowawcą uczniowie wykonywali tematyczne plakaty, poznawali flagi i stolice wielu krajów. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja przygotowana przez uczniów, którzy urodzili się i wychowali w Irlandii czy Niemczech - byli to Anna Zygmunt, Filip Rakoczy, Franciszek Olesiak i Anna Zygmunt. Inni uczniowie mieli okazję, nie tylko do poznania ciekawostek na temat tych krajów, ale przede wszystkim usłyszeć piękną wymowę i akcent swoich kolegów i koleżanek. Dodatkowo Noemi Grygiel –  zaśpiewała w języku angielskim specjalnie przygotowaną na tę okazję piosenkę.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także quizy, w których uczniowie musieli wykazać się znajomością wiedzy o kulturze, zwyczajach i słynnych budowlach wielu krajów. Sporo emocji wzbudziła konkurencja, w której uczniowie musieli wykazać się nie lada umiejętnością, czytając „łamańce językowe” w języku angielskim i niemieckim.

Europejski Dzień Języków był ciekawym doświadczeniem dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie, którzy mieli wiele radości z celebrowania tego dnia. Nauczyciele mają nadzieję, że uświadomił wszystkim uczestnikom, że znajomość języków obcych ułatwia życie, a ich nauka oprócz korzyści przynosi wiele radości. Dziękują też wszystkim rodzicom i wychowawcom, którzy włączyli się w obchody tego dnia.