Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

APEL – KANALIZACJA SANITARNA TO NIE ŚMIETNIK!

12.09.2024
Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie nasilił się problem zatorów sieci kanalizacji sanitarnej, spowodowany przede wszystkim jej niewłaściwym użytkowaniem przez osoby odprowadzające ścieki bytowe do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. W związku z tym przypominamy, że KANALIZACJA TO NIE ŚMIETNIK.

Odprowadzanie ścieków do kanalizacji sanitarnej jest najlepszym i najwygodniejszym sposobem na pozbywanie się płynnych nieczystości z terenów naszych posesji. Wszystkim nam powinno zależeć, aby kanalizacja działała bezawaryjnie. W związku z powyższym pragniemy przypomnieć, że urządzeń sanitarnych (np. sedesu, umywalek, zlewozmywaków, kratek ściekowych) nie należy traktować jak kosza na śmieci. Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji prowadzi do poważnych problemów eksploatacyjnych oraz awarii sieci kanalizacyjnej. Przyczynia się to m.in. do zapychania rurociągów, rozwoju gryzoni, awarii pomp na przepompowniach oraz na obiektach oczyszczalni ścieków. Zatkana kanalizacja może skutkować cofaniem się ścieków i zalewaniem wnętrz budynków. Zatory mogą mieć znacznie szerszy zasięg, może dojść do zatykania i wybijania ścieków ze studzienek na ulice, co powoduje duże straty materialne, uciążliwości dla mieszkańców, a także szkody środowiskowe.
 
Czego między innymi nie wolno wrzucać do  systemów zbiorczej kanalizacji?
  • środków higieny osobistej np.: waciki, podpaski, tampony, wkładki higieniczne, chusteczki nawilżone, wata, pieluchy (pampersy), ręczniki papierowe, patyczki do uszu;
  • rajstop, szmat, bandaży, materiałów opatrunkowych i innych z zawartością włókien naturalnych i syntetycznych;
  • resztek jedzenia, kości, odpadów kuchennych, tłuszczów i olejów;
  • lekarstw, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości, igieł, strzykawek;
  • materiałów budowlanych, np.: zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips, kleje, lakiery, żywice, itp.;
  • nierozpuszczających się w wodzie materiałów np.: rękawice gumowe, prezerwatywy, włosy, torebki foliowe, korki, butelki, zabawki, niedopałki papierosów, gumy do żucia, gazety, różnego rodzaju opakowania, itp.;
  • wód deszczowych i roztopowych  (np. rynien i rur spustowych dachu lub utwardzonego terenu).
Kwestię odpadów, których zabrania się wprowadzać do urządzeń kanalizacyjnych, reguluje również art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.


 

Prosimy, aby dla naszego wspólnego dobra właściwie korzystać z kanalizacji. Odpady wyrzucamy do pojemników na odpady, a nie do urządzeń sanitarnych! Pamiętajmy, nawet najlepiej zaprojektowana i wykonana instalacja może się zapchać, jeśli nie będziemy z niej właściwie korzystać.



Liczba wyświetleń: 567
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne