Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" w Szkole Podstawowej w Mordarce

18.09.2024
Od lat szkoła w Mordarce bierze udział w ogólnopolskiej akcji „ Bezpieczna droga do szkoły” . W tym roku to niecodzienne wydarzenie miało miejsce 17 września. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mordarce odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej oraz ratownicy Auto Moto Klub Limanowa. W tegorocznych działaniach funkcjonariuszy wspomagała maskotka małopolskiej policji „ Inspektor Wawelek”.

Lekcja na temat bezpieczeństwa rozpoczęła się od przypomnienia zasad poruszania się po drogach i korzystania z przejść dla pieszych. Policjanci zwrócili przy tym uwagę na znaczącą rolę elementów odblaskowych, które każdy powinien posiadać i „duży” i „mały”.  Najmłodsi z uwagą wysłuchali wskazówek, po czym odbyła się praktyczna nauka przechodzenia przez jezdnię, a to oczywiście pod czujnym okiem funkcjonariuszy z Inspektorem Wawelkiem na czele.

Po krótkim przeszkoleniu funkcjonariusze w asyście dzieci przystąpili do dalszych działań na rzecz akcji: kontrola drogowa! W trakcie kontroli dzieci nagradzały odblaskiem kierowców, którzy jechali zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Natomiast kierowcy, co do których istniały „zastrzeżenia” zamiast mandatu częstowali się plasterkiem kwaśnej cytrynki. Akcja przebiegała sprawnie i pomyślnie. Podobała się zarówno uczniom, którzy mogli z bliska przyjrzeć się pracy policjanta, jak i kierowcom, którym udało się w tym dniu uniknąć mandatu i punktów karnych. Pozytywnym zaskoczeniem dla wszystkich było, znacząco częstsze wręczanie odblasków niż cytryny.

Ratownicy Auto Moto Klubu szczegółowo omówili i zaprezentowali najmłodszym zasady udzielania pierwszej pomocy. Potem chętni przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Ponadto odbyła się prezentacja sprzętu do ratowania życia, który wykorzystywany jest podczas wypadków drogowych. Dzięki specjalnym okularom pokazano też dzieciom, jak czuje się osoba, która wsiada za kierownicę samochodu po spożyciu …

Po zakończonych działaniach dzieci otrzymały od ratowników upominki, które zapewne będą przypominać im o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze.
Dzięki życzliwości mundurowych dzieci mogły obejrzeć od środka radiowóz, usłyszeć sygnały dźwiękowe oraz przeprowadzić z nimi wywiad.

Nauczyciele kierują podziękowania do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie akcji.