Zainstalowano kamery widokowe na wieży na Kamionnej

07.08.2024
Na tę wiadomość czekało wielu turystów i miłośników pięknych widoków!
Na wieży widokowej na Kamionnej zamontowane zostały kamery widokowe, dzięki którym można podziwiać rozciągające się na cztery strony świata panoramy oraz na bieżąco sprawdzać panujące warunki atmosferyczne.

Wieża widokowa na Kamionnej, znajdująca się na wysokości 802 m n.p.m., wyposażona została w cztery niezależne szerokokątne kamery widokowe skierowane w cztery strony świata, odpowiednio na cztery gminy:

Trzciana

Żegocina

Laskowa

Każda z gmin w równym stopniu partycypowała zarówno w kosztach budowy wieży, jak i w kosztach montażu kamer.  Kamery te działają 24 godziny na dobę i transmitują obraz na żywo w rozdzielczości QHD (1440p) z prędkością 25 klatek na sekundę na popularną platformę YouTube. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku oraz ochrony osób i mienia obiekt wyposażono również w kamery monitoringu obejmujące wejście na wieże oraz taras widokowy.

Zainstalowana na wieży radiolinia przesyła cyfrowy obraz z kamer do Urzędu Gminy Limanowa. Obraz z kamer monitoringu CCTV jest nagrywany za pomocą rejestratora zainstalowanego w serwerowni, natomiast obraz z kamer widokowych jest przesyłany za pośrednictwem łącza internetowego na YouTube. Cały system został zoptymalizowany pod kątem poboru prądu, ponieważ zasilanie pochodzi z paneli fotowoltaicznych, a energia jest gromadzona w akumulatorze o znacznej pojemności.

System kamer widokowych oraz dozoru CCTV został wykonany przez firmę Radioland, znaną z wdrożenia podobnego systemu w schronisku na górze Przehyba (https://www.youtube.com/@Przehyba1175/live).

O poprawne funkcjonowanie systemu dba współpracująca z Gminą Limanowa organizacja RadioTeam Polska, która ma na swoim koncie dużą ilość przedsięwzięć o charakterze edukacyjno-radiotechnicznym, wspierana przez wykonawcę systemu.