Tłumy na Beskidzkich Rytmach i Smakach w Starej Wsi

06.08.2024
4 sierpnia br. XI Beskidzkie Rytmy i Smaki zawitały do Starej Wsi, gdzie miał miejsce Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego promujący kulturę, tradycję, kuchnię i ludową twórczość regionu.

Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, który powitał wszystkich przybyłych gości i wyraził radość z możliwości zorganizowania festiwalu już po raz kolejny w Starej Wsi Woli, po czym oddał głos Przewodniczącemu Rady Gminy Limanowa Danielowi Łąckiemu oraz Staroście Powiatu Limanowskiego Mieczysławowi Urydze sprawującemu patronat nad wydarzeniem.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Ryszard Terlecki - poseł na Sejm RP, Józef Pietrzak  – Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Leszek Mordarski – Przewodniczący Rady Miasta Limanowa, radni gminy Limanowa Iwona Wojak-Ćwik, Andrzej Wyżycki i Bogusław Pazdur.

Wśród obecnych gości znaleźli się również: Zastępca Wójta Gminy Limanowa Wojciech Pazdan, Edyta Król Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał, członek Zarządu Rady Powiatu Limanowskiego Józef Jaworski, radni gminy Limanowa Jacek Papież, Bogdan Pałka i Władysław Lorek oraz sołtysi Jerzy Kruczek oraz Barbara Hebda.

Po oficjalnym otwarciu rozpoczął się konkurs kulinarny „Na regionalną potrawę lub produkt”.
Trzy Koła Gospodyń Wiejskich brały udział w konkursie:

Wysokie z barszczem z uszkami z grzybami

Kanina z jagnięciną od Piotra

oraz Siekierczyna z królikiem w śmietanie

Ponadto koła przygotowały dla uczestników imprezy cały stół regionalnych potraw i przystawek.

Komisja w składzie: Edyta Król – Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej, Iwona Wojak – Ćwik -Radna Gminy Limanowa, Jan Skrzekut Wójt Gminy Limanowa, Andrzej Wyżycki i Bogusław Pazdur – Radni Gminy Limanowa, którzy po ocenie przygotowanych dań postanowili przyznać:

dwa równorzędne drugie miejsca dla Wysokiego i Kaniny
oraz główną nagrodę i pierwsze miejsce dla Siekierczyny

Nagrody zostały sfinansowane w ramach konkursu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „ Programu wsparcia turystyki – Edycja 2024”

Po doznaniach smakowych przyszła pora na rytmy.

Jako pierwsza wystąpiła utalentowana wokalista z Pisarzowej Nikola Papież prezentując kilka współczesnych utworów.

Po niej na scenie stanęła liczna, prawie STUOSOBOWA, Kapela Ludowa ”Głos Beskidu” pod przewodnictwem Andrzeja Biernata, porywając do śpiewu i tańca zgromadzony tłum uczestników wydarzenia.

Doznania kulturalne na chwilę zamieniliśmy na emocje sportowe, gdyż kolejno na scenie pojawił się Klub Sportowy Karate Kyokushin Stara Wieś – Męcina, działający przy szkołach podstawowych nr 1 w Męcinie i Starej Wsi, prowadzonych przez Agnieszkę Tokarczyk.

Po emocjach sportowych swoje umiejętności muzyczne zaprezentowały młodzi artyści ze STUDIA MUZYKI Iwony Cichoń oraz sama założycielka prezentując autorskie utwory.

Ostatnimi artystami ze Studia Muzyki występującymi na scenie była dziecięca kapela Lachy Limanowskie.

Następnie publiczność do tańca porwał także zespół SAKSOWNI.

Zgodnie z harmonogramem o godzinie 19.00 odbyło się wyczekiwane przez uczestników losowanie nagród w loterii.

Składamy ogromne podziękowania dla sponsorów, którzy przyczyniły się do uatrakcyjnienia loterii:

ZUP EMITER Sp. z o.o.
SZUBRYT – zakłady mięsne
TRAKTOR-SERWIS Marek Krajewski -Firma Handlowo-Usługowa  Stara Wieś,
WOBUD Wojciech Wyżycki,
PAWLIMEX Paweł Wojak,
PPUH WOLIMEX Plus S.C. Iwona Wojak-Ćwik Krzysztof Ćwik
SPED-TRANS Bogusław Franczak Stara Wieś,
Ryszard Piszczek  Usługi Stolarskie Stara Wieś
Kul-Tur  Kulak Andrzej Kulak Paweł
 F.P.U.H. Krzysztof Bieda

Oraz wszystkim uczestnikom za tak liczny w niej udział.

Podsumowaniem festiwalowych atrakcji był występ kapeli GRAĆ, który swoim żywiołowym występem porwał wszystkich do wspólnej zabawy.
Mimo deszczu tańcom nie było końca, do ostatnich minut pod sceną tłumnie gromadzili się roztańczeni uczestnicy imprezy.

Projekt Odkryj Beskid Wyspowy 2023 dofinansowany jest  przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert "Małopolska Gościnna" oraz konkursu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „Programu wsparcia turystyki – Edycja 2024” przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Regionu Dobrzańskiego oraz Pomysłodawcą akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” jest Czesław Szynalik i Forum Gmin Beskidu Wyspowego.

Pragniemy jeszcze raz podziękować wszystkim za tak liczny udział w festiwalu!