Odkrywanie Beskidu Wyspowego na górze Jaworz

13.08.2024
W niedzielę 11 sierpnia 2024 roku miało miejsce spotkanie turystów na górze Jaworz zorganizowane w ramach akcji „ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2024, GŁÓWNY SZLAK BESKIDU WYSPOWEGO, 102 WYSPY BESKIDU WYSPOWEGO”

Na szczyt góry Jaworz turyści docierali z różnych stron, a główna grupa pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka. dotarła wędrując od godziny 8.00 od stacji PKP Męcina (zbiórka godz. 8.00 parking na stacji PKP) - szlak żółty - Skrzętla Rojówka - szlak niebieski Babia Góra - Jaworz - szlak niebieski - Sałasz - szlak zielony - Pisarzowa.

Na miejscu przybyłą grupę oraz innych obecnych wędrowców przywitał Wojciech Pazdan - Zastępca Wójta Gminy Limanowa.

W spotkaniu uczestniczył także Wojciech Włodarczyk, Radny Rady Powiatu Limanowskiego i zarazem Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego oraz radni gminy Limanowa: Maria Rzeźnik, Andrzej Wyżycki i Stanisław Wąsika także radny powiatu Limanowskiego Kazimierz Bukowiec.

Msza święta o godzinie 11.00 została odprawiona przez pochodzącego z Męciny ksiądza Dawida Włodarczyka, Dyrektora Zakładu Opiekuńczo Leczniczego „Caritas” w Grybowie.

Oprawa muzyczna, hymn Odkrywców Beskidu Wyspowego i koncert dla uczestników: Kapela Zespołu Regionalna „Wyrwani” w składzie: Anna Papież, Aleksandra Żelazko, Maciej Biernat, Jakub Opiela i Tomasz Wyżycki.

Muzyka lachowska i biesiadna w wykonaniu kapeli towarzyszyła turystom również podczas dalszej części spotkania - konkursów oraz wspólnego poczęstunku przygotowanego przez członków Koła Gospodyń Wiejskich w Kaninie pod przewodnictwem Piotra Gądka.

Oprócz ciepłych posiłków jakim były bios oraz grochówka można było skosztować także chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz mnóstwo słodkich wypieków.

W trakcie trwania spotkania tradycyjnie odbyły się konkursy, a do laureatów trafiły cenne nagrody rzeczowe, przydatne podczas górskich wędrówek.
Zdobywcami nagród zostali:

NAJMŁODSZY: Jadzia Więcek, 5 miesięcy, Stronie

NAJSTARSZY: Janina Wójcik, 88 lat, Męcina.

UCZESTNIK Z NAJDALSZEGO ZAKĄTKA

POLSKI: Joanna Orlińska, Gdynia,

ŚWIATA: Olena Kurilets, Silidowo, Ukraina

KONKURS WIEDZY O BESKIDZIE WYSPOWYM i ORGANIZATORACH:

I m. Grażyna Lubera, Pisarzowa,

II m. Milena Folwarska, Rupniów,
III m. Maciej Szafrański, Mordarka.

RODZINNE ODKRYWANIE: Rodzina Łagoszów z Sechnej.
NAJMILSZA: Beata Kwiatkowska, Kanina,
NAJMILSZY: Dominik Jabłoński, Skrzętla-Rojówka

Dokumentacja fotograficzno filmowa: red. Monika Antosz-Grodzicka, red. Józef Budacz, red. Roland Mielnicki oraz Ewelina Ryś z Wydziału Promocji Gminy Limanowa.

Podziękowania za organizację wydarzenia dla: Wojciecha Korabika- Kierownika Wydziału Promocji Gminy Limanowa, KGW Kanina pod przewodnictwem prezesa Piotra Gądka, sołtysce Kaniny Barbarze Hebdzie, sołtysowi Kłodnego Władysławowi Lachorowi, Tomaszowi Kurczabowi oraz Monice Okońskie, Stanisławowi Cygalowi, Jerzemu Boguckiemu, Stanisławowi Frączkowi, Maciejowi Kozie i Leonowi Nowakow oraz rodzinie Pociechów, Jabłońskich i Olchawów za przygotowanie mszy świętej.

XV edycja akcji „ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2024, GŁÓWNY SZLAK BESKIDU WYSPOWEGO, 102 WYSPY BESKIDU WYSPOWEGO”
jest realizowany przy wsparciu finansowym:Ministerstwa Sportu i Turystyki
w ramach "Programu wsparcia turystyki- edycja 2024",
Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2024”