15 sierpnia szczególna data dla każdego Polaka. Felieton Janiny Firlej

13.08.2024
15 sierpnia - to święto sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polski, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy Warszawskiej w 1920 roku. W całym kraju odbędą się defilady, uroczystości o charakterze patriotycznym.
Patriotyzm to umiłowanie Ojczyzny i narodu oraz szacunku do swych przodków, to słowo pochodzenia greckiego Patria czyli Ojczyzna. To kontunuowanie szacunku, gotowości do obrony ziemi ojczystej.

W walce o wolność Ojczyzny brał udział Janek Wróbel spoczywający na cmentarzu parafialnym w Męcinie, ranny pod Karlicami, przebywał w szpitalu polowym. Zdając sobie sprawę, iż jego życie dobiega końca prosił swojego dowódcę Kazimierza Sosnowskiego, aby nie zostawił go na obcej ziemi, ale zawiózł do rodaków w Męcinie. Dowódca Kazimierz Sosnowski zrealizował ostatnią wolę Janka.

Generał Kazimierz Sosnowski to wybitny człowiek w życiu wojskowym i politycznym II Rzeczpospolitej. Współtwórca ruchu niepodległościowego w Galicji w latach 1908-1924, najbliższy współpracownik Józefa Piłsudzkiego. Współtworzył Polskie organizacje niepodległościowe na terenie Galicji. Był zastępcą komendanta w randze szefa sztabu. Początkowo dowodził oddziałami Strzeleckimi. Podczas I wojny światowej dowodził I brygadą Legionów, był dowódcą Legionów i nie przegrał ani jednej bitwy.
Jego prawdziwą rodziną był naród i Ojczyzna – to wypowiedź najmłodszego syna Generała p. Piotra Sosnowskiego. Generał Kazimierz Sosnowski zmarł w Arundel w Kanadzie 11 października 1969 roku. Pochowano go w Paryżu we Francji w kościele św. Stanisława. Jego ostatnią wolą było leżeć bliżej Polski i spoczywać na ojczystej ziemi. Urnę z prochami generała sprowadzono do Warszawy w 1992 roku i złożono w podziemiach archikatedry św. Jana Chrzciciela w Starym Mieście. Jego życie nie było łatwe, był oddanym żołnierzem Rzeczpospolitej i skutecznym dowódcą.
Szanowni czytelnicy spotykamy się przy mogile Janka Wróbla zapalamy znicz oddając hołd wdzięczności tym, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli najcenniejszy dar – życie abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.

Zapraszam do refleksji, przemyśleń i wyciąganie wniosków jak cenna jest wolność każdego z nas.
Janina Firlej