Zmiana zasad wyboru SOŁTYSA i RADY SOŁECKIEJ w Gminie Limanowa

23.07.2024
Podczas III sesji Rady Gminy Limanowa, która odbyła się w dniu 27 czerwca br. Rada Gminy uchwaliła statuty 23 sołectw Gminy Limanowa.
Zasadniczą zmianą, która została wprowadzona w uchwalonych statutach, a która wynika z obowiązującego orzecznictwa prawnego, jest sposób dokonywania wyborów sołtysa i rady sołeckiej. Dotychczas wybory odbywały się podczas zebrań wiejskich zwoływanych przez Wójta Gminy Limanowa. Zasada ta jednak nie może być już stosowana w obecnym stanie prawnym, gdyż zgodnie z przepisami prawa zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym sołectwa. Wybór sołtysa i członków  rady sołeckiej aktualnie odbywać się będzie w głosowaniu tajnym i bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.

Wybory sołtysa i rady sołeckiej zostaną zarządzone przez Wójta Gminy Limanowa  na dzień ustawowo wolny od pracy. Głosowanie odbywać się będzie w ustalonych godzinach i lokalach wyznaczonych przez Wójta Gminy, w każdym sołectwie gminy.

Wybory sołtysa i rady sołeckiej muszą odbyć się w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia kadencji Rady. Wójt Gminy ogłaszając termin wyborów, ustali równocześnie kalendarz wyborczy oraz wzory druków niezbędnych do przeprowadzenia wyborów.

W celu przeprowadzenia wyborów sołtysa i rady sołeckiej, powołana zostanie Gminna Komisja Wyborcza, której zadaniem będzie organizacja wyborów oraz Sołeckie Komisje Wyborcze, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie głosowania oraz ustalenie jego wyników. Praca w komisjach będzie miała charakter społeczny.

Gminna Komisja Wyborcza, na podstawie pisemnych zgłoszeń, dokonuje rejestracji kandydatów na sołtysa i kandydatów do rady sołeckiej, a następnie w terminie wynikającym z kalendarza wyborczego – w sposób zwyczajowo przyjęty - podaje do wiadomości publicznej dane zgłoszonych kandydatów na sołtysa i członków rady sołeckiej.

Informacja o terminie, godzinach i miejscu głosowania zostanie podana do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty – tj. na tablicy ogłoszeń w danym sołectwie, stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych gminy, Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Limanowa, tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Limanowa oraz ogłoszeniach parafialnych.

SPOSÓB GŁOSOWANIA:

W dniu głosowania wyborca przed otrzymaniem karty do głosowania, winien okazać członkom Komisji dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający jego tożsamość. Pobranie karty do głosowania potwierdza własnoręcznym podpisem w spisie wyborców.
Po otrzymaniu karty do głosowania na sołtysa wyborca stawia znak „X” w kratce obok nazwiska kandydata, na którego oddaje głos. W przypadku jednego kandydata na sołtysa, wyborca stawia znak „X” w kratce przy odpowiedzi TAK, jeżeli popiera kandydaturę lub w kratce NIE, jeżeli nie popiera kandydatury.
Z kolei w przypadku karty do głosowania na członków rady sołeckiej wyborca stawia znak „X” w kratce TAK, jeżeli popiera kandydaturę lub w kratce NIE, jeżeli nie popiera kandydatury. Znak „X” w kratce TAK wyborca może postawić przy maksymalnie pięciu kandydaturach na członków rady sołeckiej.

Po zakończeniu głosowania, Sołecka Komisja Wyborcza ustala wyniki glosowania i podaje do publicznej wiadomości wyniki wyborów, poprzez wywieszenie jednego egzemplarza protokołu na zewnątrz lokalu wyborczego.

Następnie Gminna Komisja Wyborcza wydaje zbiorcze obwieszczenie o wynikach wyborów w każdym sołectwie gminy, na podstawie otrzymanych protokołów od Sołeckich Komisji Wyborczych.

Kadencja nowo wybranych sołtysów i nowych rad sołeckich trwać będzie do 2029 roku.