Przed nami 25 Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich

11.07.2024
W niedzielę 21 lipca 2024 r. w Pasierbcu w Gminie Limanowa odbędzie się 25. Gminny Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.

Do tegorocznej rywalizacji przystąpi aż 14 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Limanowa:

KGW Kłodne, KGW Lipowe, KGW Łososina Górna, KGW Makowica, KGW Męcina, KGW Pasierbiec, KGW Pisarzowa, KGW Rupniów – Centrum, KGW Siekierczyna 1, KGW Bałażówka, KGW Wysokie, KGW Kanina, KGW Stara Wieś 1, KGW Sowliny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Niedzielny Gminny Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich rozpocznie się od godz. 13:00 konkursem potraw regionalnych.

Na miejscu degustować będzie można konkursowe dania kuchni regionalnej, przygotowane przez panie z gminnych kół gospodyń wiejskich. Wśród wyjątkowych potraw znajdą się m.in następujące specjały:

Zupa szczawiowa (KGW Kłodne), Żur z ziemniakami (KGW Makowica), Zupa grzybowa z łazankami (KGW Pasierbiec), Korpiele na mlyku (KGW Rupniów – Centrum), Bigos (KGW Bałażówka), Zupa z bobu z kluskami razowymi (KGW Stara Wieś 1), Borszcz na syrwotce (KGW Kanina), Kapusta z grochem i kiszka (KGW Wysokie), Kluski ziemniaczane szarpane z mlekiem (KGW Siekierczyna 1), Kapusta z kiskom (KGW Pisarzowa), Zupa wigilijna (KGW Męcina), Zupa grzybowa z ziemniakami (KGW Łososina Górna), Pierogi ze śliwkami, orzechami i miodem (Lipowe), Zupa korpielonka  (KGW Sowliny).

Wymienione wyżej dania biorą udział w konkursie, natomiast na stoiskach poszczególnych kół gospodyń będzie można spróbować także słodkich, tradycyjnych wypieków, wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz wielu innych przysmaków.

Oprócz prezentacji kulinarnych w ramach regulaminowych zapisów Przeglądu oceniane będzie rękodzieło artystyczne – w tym roku będzie to Palma Wielkanocna od 50 -100 cm.

Ostatnią kategorią będzie zaprezentowanie przez koła gospodyń regionalnych zwyczajów oraz pieśni ludowych. Aż 10 KGW przygotowało konkursowy program artystyczny, a będą to w kolejności występując:

- KGW Pisarzowa ” Przed palmową niedzielą”
- KGW Łososina Górna „Jak to na wsi u Wojciechów uroki odcyniali”
- KGW Rupniów Centrum ” Od Kamionnej idzie burza”
- KGW w Siekierczynie 1 ”Odcynanie uroków”
- KGW Pasierbiec ”Pomoc sąsiedzka” ,
- KGW Kłodne „Śmiszne pogaduszki”,
- KGW Makowica „ Chrzciny/Wiązowiny w Makowicy” ,
- KGW Męcina „ Uroki”,
- KGW Wysokie „Rodzinne kiszenie kapusty”
- KGW Stara Wieś 1 „Zastosowanie ziół w lecznictwie ludowym”

Całość niedzielnych prezentacji oceniać będzie Komisja Artystyczna w składzie:

Aleksander Smaga – muzyk, Marta Smólczyńska – etnolog oraz Zofia Skwarło - regionalista.

Jury zadecyduje o przyznaniu nagród poszczególnym kołom. Najlepsze z KGW wezmą udział w XXIII Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego, który odbędzie się 11.08. br. w Parku Miejskim w Limanowej.

Podczas 25. Gminnego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu na scenie wystąpi również zespół Kruca Banda.
W trakcie wydarzenia przeprowadzona zostanie loteria z nagrodami.
Zaplanowano również wiele bezpłatnych atrakcji dla najmłodszych uczestników – zabawy i konkursy z animatorami, malowanie twarzy oraz urządzenia rekreacyjne – dmuchańce.

ZAPRASZAMY!