Oswajanie przez bajanie. Leki z bibliotecznej apteki” w bibliotece w Pisarzowej i Męcinie

11.07.2024
W drugim tygodniu lipca odbyły się wyjątkowe warsztaty w dwóch bibliotekach – w Pisarzowej oraz w Męcinie, prowadzone przez Monikę Zielińską-Klimaczak. Tematem spotkań były emocje i sposoby radzenia sobie z nimi, również poprzez plastyczne ćwiczenia. Warsztaty są częścią projektu: ,,Oswajanie przez bajanie. Leki z bibliotecznej apteki”.

Pierwsze warsztaty rozpoczęły się o godzinie 10.00 w bibliotece w Pisarzowej. Uczestników i prowadzącą przywitał dyrektor Jacenty Musiał, następnie Monika Zielińska-Klimaczak, przybliżyła małym uczestnikom podstawowe rodzaje emocji. Dzieci dowiedziały się, czym jest radość, smutek, strach, złość i wiele innych uczuć, które towarzyszą nam każdego dnia. Prowadząca nie tylko nazwała poszczególne emocje, ale również zaprezentowała metody radzenia sobie z nimi, szczególnie skupiając się na sposobach zarządzania złością.

Po tym wprowadzeniu przyszedł czas na część praktyczną. Każde dziecko otrzymało bawełniany plecak, który stał się płótnem do wyrażania własnych emocji. Uczestnicy mogli rysować na plecakach wybraną przez siebie emocję lub korzystać z gotowych szablonów przygotowanych przez prowadzącą. Kreatywność dzieci nie znała granic – plecaki zapełniły się kolorowymi wyrazami emocji, od uśmiechniętych twarzy po abstrakcyjne interpretacje uczuć.

Druga część warsztatów miała miejsce w bibliotece w Męcinie i rozpoczęła się o godzinie 13.00. Tutaj również dzieci miały okazję zagłębić się w temat emocji pod czujnym okiem Moniki Zielińskiej-Klimaczak. Podobnie jak w Pisarzowej, uczestnicy zostali wprowadzeni w świat emocji, ucząc się je rozpoznawać i radzić sobie z nimi. Następnie dzieci przystąpiły do twórczego zadania – ozdabiania bawełnianych plecaków symbolami emocji.

Obie sesje warsztatów były pełne entuzjazmu i zaangażowania. Dzieci z ogromnym zapałem brały udział w zajęciach, ucząc się jednocześnie o swoich emocjach i wyrażając je w artystyczny sposób. Warsztaty te były doskonałą okazją do rozwijania świadomości emocjonalnej oraz kreatywności uczestników. Monika Zielińska-Klimaczak po raz kolejny udowodniła, że nauka o emocjach może być fascynująca i pełna radości.

Zarówno biblioteka w Pisarzowej, jak i w Męcinie stworzyły dla dzieci wspaniałą przestrzeń do nauki i twórczości, za co serdecznie dziękujemy niezastąpionej pani Monice. Kolejne takie warsztaty już w sierpniu, które pomogą młodym ludziom lepiej rozumieć siebie i otaczający ich świat emocji.

Projekt dofinansowany ze środków ministerialnych w ramach programu ,,Partnerstwo dla książki”.