25. Gminny Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich rozstrzygnięty

22.07.2024
W niedzielę 21 lipca br., na placu obok Szkoły Podstawowej w Pasierbcu , odbył się 25. Gminny Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.
Uroczystego otwarcia dokonał Jan Skrzekut - Wójt Gminy Limanowa wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa Danielem Łąckim w towarzystwie Radnych Gminy Limanowa: Zuzanny Kolawy, Marii Rzeźnik, Adama Rysia, Rafała Woźniaka, Stanisława Młyńskiego, Andrzeja Wyżyckiego, Władysława Lorka a także Mieczysławem Urygą Starostą Powiatu Limanowskiego, Jolantą Juszkiewicz Burmistrz Miasta Limanowa oraz Leszkiem Mordarskim Przewodniczącym Rady Miasta Limanowa.

Zgromadzonych gości przywitali również:  Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego-Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pasierbcu Zbigniew Król oraz sołtys wsi Pasierbiec Maria Twaróg.
Na wydarzeniu mieliśmy również zaszczyt gościć Posła do Parlamentu Europejskiego Arkadiusza Mularczyka z małżonką Iwoną Mularczyk radną Miasta Nowy Sącz.
Na uroczystości obecni byli również:  Edyta Król Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej, Jacenty Musiał Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, radny Gminy Limanowa Jacek Papież, sołtysi: Henryk Gąsiorek, Jerzy Kruczek, Władysław Lachor, Ryszard Piszczek, Adam Stanisław Kita oraz Barbara Hebda.

W ramach Przeglądu, aż 14 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Limanowa zaprezentowało swój dorobek artystyczny oraz serwowało potrawy kuchni regionalnej. Niedzielna uroczystość rozpoczęła się konkursem potraw regionalnych prezentowanych i wydawanych przez gospodynie biorące udział w konkursie.
Poza potrawami zgłoszonymi do konkursu, na stoiskach przygotowanych przez członkinie poszczególnych kół nie zabrakło słodkich tradycyjnych wypieków czy wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszony oraz innych regionalnych przysmaków, którymi można było się poczęstować.
W drugim z konkursów członkinie kół prezentowały rękodzieło artystyczne (w tym roku ocenianym rękodziełem była palma wielkanocna), a zaraz po nim odbyły się występy na scenie, gdzie gospodynie przedstawiały scenki obyczajowe oraz pieśni ludowe przed Komisją konkursową oraz zgromadzoną publicznością.

Poszczególnym prezentacjom z uwagą przyglądała się Komisja Artystyczna w składzie:
Marta Smólczyńska-etnograf
Zofia Skwarło-regionalista
Aleksander Smaga-muzyk

Po obejrzeniu i gruntownej ocenie 14 Kół Gospodyń Wiejskich, w dziedzinie tradycyjnych
potraw i regionalnych prezentacji rękodzieła, pieśni regionalnych oraz scenek obyczajowych- komisja przyznała następujące nagrody :

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 2.000,00 zł, otrzymuje Koło Gospodyń Wiejskich z
Makowicy;

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody po 1.700,00 zł każda, otrzymuje:
Koło Gospodyń Wiejskich Łososina Górna,
Koło Gospodyń Wiejskich Rupniów Centrum
oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Męcinie

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody po 1.500,00 każda z otrzymuje:
  Koło Gospodyń Wiejskich z Pisarzowej,
 Koło Gospodyń Wiejskich z Pasierbca,
 Koło Gospodyń Wiejskich z Starej Wsi nr 1

Trzy równorzędne wyróżnienia I stopnia i nagrody pieniężne w wysokości po 1100,00 każda otrzymuje:
 Koło Gospodyń Wiejskich z Wysokiego
 Koło Gospodyń Wiejskich z Siekierczyny  nr 1
 Koło Gospodyń Wiejskich z Kłodnego

Trzy równorzędne wyróżnienia II stopnia i nagrody pieniężne w wysokości po 1000,00 każda otrzymuje:
Koło Gospodyń Wiejskich z Sowlin
Koło Gospodyń Wiejskich z Bałażówki
Koło Gospodyń Wiejskich z Kaniny
Koło Gospodyń Wiejskich z Lipowego.

Na 23. Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się w dniu 11 sierpnia 2024
r. w Parku Miejskim w Limanowej Komisja zakwalifikowała :
KGW Makowica
KGW Łososina Górna
KGW Rupniów Centrum
KGW Męcina
Komisja składa podziękowania wszystkim uczestnikom Przeglądu Kulturalnego Kół Gospodyń Wiejskich zauważając mnogość uczestników i poziom przygotowania. Składa wyrazy uznania  organizatorom wydarzenia a w szczególności pracownikom Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy
Limanowa.

Komisja słowa podziękowania kieruje do Wójta Gminy Limanowa Jana Skrzekuta i Przewodniczącego Rady Gminy Limanowa Daniela Łąckiego za ufundowanie nagród.

Gratulujemy udanych występów i trzymamy kciuki za sukcesy na szczeblu powiatowym.

Po rozstrzygnięciu Przeglądu na scenie  publiczność bawiła się w rytm muzyki serwowanej przez zespół „ Kruca Banda”

W trakcie trwania uroczystości miała miejsce tradycyjna loteria z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Nie zapomniano także o najmłodszych uczestnikach uroczystości, które mogły uatrakcyjnić sobie zabawą na dmuchańcach, skorzystać z malowania twarzy przez animatorów czy zjeść watę cukrową.

Patronat nad wydarzeniem objął Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski.

Poniżej protokół komisji.