Szanowni czytelnicy
Witam was w kolejnym felietonie. Pozwólcie, że podzielę się z wami jedną z moich prac w Międzynarodowym konkursie poetyckim w którym uczestniczę od kilku lat. Komisja oceniła ją bardzo wysoko. Jestem jedyną uczestniczką z ziemi limanowskiej mieszkanką Męciny w gminie Limanowa. Zapraszam do zapoznania się z moją pracą i zachęcam również do refleksji.
XXI MIĘDZYNARODOWY KONKURS POETYCKI I LITERACKI im. księdza kanonika Józefa Jamroza – kapłana męczennika „O autentyczną wiarę” i „ O ludzkie serce człowieka”
„ Wszystko co łączy ludzi jest dobrem i pięknem
Co ich rozdziela jest złem i brzydotą ”
Lew Tołstoj
Ku pamięci ks. kanonika Józefa Jamroza
Z 10 na 11 grudnia 2001 r. , w bestialski sposób zamordowano na plebani kapłana, który pełnił posługę duszpasterską w parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Jelczu – Laskowicach. Parafianie bardzo przeżyli śmierć kapłana, który był dla nich bardzo dużym autorytetem miał dar krasomówstwa. Głosił słowo Boże dodając sił do dalszego życia. Parafianie często uczestniczyli we mszy świętej przenosząc słowo Boże w życie prywatne. Morderstwo kapłana którego parafianie bardzo przeżyli było dla nich szokiem. Atmosfera wśród parafian była trudna, toteż kapłan autentycznej wiary podjął się pracy duszpasterskiej w kierunku wyeliminowania zła nienawiści w życiu społecznym. Uważał, że trzeba być dobrym człowiekiem, który zrozumie drugą osobę. Dostrzegał dobro w każdym , był skromnym a parafianie bardzo go szanowali. Pomimo pozytywnych wartości pracy duszpasterskiej, zły człowiek pod osłoną nocy zamordował kapłana, który niósł pokój i radość w posłudze kapłańskiej. Pytanie dlaczego zamordowano niewinnego kapłana?Przecież martwy kapłan to milczący kapłan. Ale nadejdzie czas, że Pan Bóg upomni się o swego skrzywdzonego człowieka. SPOCZYWAJ W SPOKOJU.
Wiara – pomaga w życiu
Przez wiarę dokonuje się wewnętrzna przemiana człowieka, jest fundamentalną wartością w życiu człowieka. Nie prowadzi tylko do przemiany człowieka, ale dokonuję tej przemiany. Autentycznej wiary nie da się odizolować od etosu człowieka jako moralnych czynów postaw, zachowań i akceptowanej przez niego hierarchii wartości moralnych i wizji siebie samego jako człowieka.
Znaczenie wiary
Wiara jest sposobem życia i postępowania, jest fundamentem życia moralnego. W niej zawarta jest odpowiedz chrześcijanina na Boże wezwanie. Wyznacza horyzont zrozumienia i decyzji w życiu chrześcijanina.
Akceptacja swojego życia
Człowiek uczy się akceptacji swojego życia pod wpływem innych kiedy doświadcza miłości, rodzi się w nim przekonanie, że jego życie ma wartość akceptacja czyni człowieka dobrym. Największym darem, jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi jest bezwarunkowa i całkowita akceptacja – przyjęcie go takim jakim jest. Każdy człowiek posiada ogromne pragnienie akceptacji i miłości.
Miłość Boga – bezwarunkowa
Bóg nie stawia człowiekowi żadnych warunków. Kocha każdego człowieka, jego miłość jest bezwarunkowa natomiast ludzie są przyzwyczajeni do stawiania warunków, które ograniczają nas i są powodem manipulacji. Warunki stawiane w miłości obnażają nasz egoizm okazuje się że mamy na uwadze swoją osobę, nie chodzi nam o osobę którą kochamy ale o siebie. Bóg natomiast kocha człowieka miłością czystą, bez cienia egoizmu nie stawia człowiekowi żadnych warunków – kocha nas bezgranicznie.
Wiara w życiu człowieka
Różnice między ludźmi polegają na tym, że nie wszyscy akceptują wiedzę. Skąd i od kogo pochodzi, jaki jest sens naszego istnienia, odpowiedź na pytanie egzystencjonalne przyjmuje się na podstawie wiary. Najłatwiej przychodzi człowiekowi wierzyć, w to co najbardziej odpowiada jego aktualnemu sposobowi postępowania żaden człowiek nie odpowie nam że jest szczery wobec nas, czy dotrzyma danego słowa możemy w to uwierzyć albo nie. W podjęciu decyzji pomaga nam obserwacja, a także słowa i zachowanie naszego rozmówcy. Nie zajrzymy do jego wnętrza, nie dysponujemy wiedzą na temat jego myślenia, motywów działania jakim się kieruje. W ocenieniu człowieka możemy się pomylić. Możemy popełnić błąd. Zawierzyć komuś kto na to nie zasługuje albo być nieufnym wobec kogoś, komu warto zaufać. Najważniejsze sprawy tego świata przyjmujemy na podstawie wiary, nie wszyscy wierzą w racjonalny sposób. Ludzie różnią się między sobą nie tylko tym w co wierzą, lecz jakością swojej wiary, stopień jej racjonalnego rozumnego uzasadnienia wiara dla wielu ludzi jest racjonalna, dla innych irracjonalna, nawet naiwna.
„ Jeśli pozostaniecie wierni mojemu słowu naprawdę będziecie moimi uczniami, poznacie a prawda was wyzwoli”
Adams Douglas
Zło i dobro Człowiek musi sam wybrać
Każdy człowiek w swoim życiu ma dylemat własnej egzystencji, to życie wymusza na nim racjonalny sposób myślenia co wybrać dobro czy zło. Wybór to sprawa osobista cytuję Mahatmy Gandhiego
„ Dobro i zło muszą istnieć koło siebie a człowiek powinien dokonać wyboru zło i dobro posiada wymiar ponadczasowy, uniwersalny.” Towarzyszy człowiekowi od początku świata istnieje we współczesnej rzeczywistości. To od nas zależy którą wartość wybierzemy łatwiej jest ulec złu i zaakceptować je, trudniej dobro to kosztuje wymaga od nas ofiarności, poświęcenia każdy człowiek ma wybór własnej życiowej ścieżki dobro i zło muszą istnieć obok siebie, dlatego że nikt nie doceniłby nieba, gdyby nie wiedział czym jest piekło.
Autentyczna Wiara
Święty Jan Paweł II Nie lękajcie się płyńcie na głębie ? Nie można kształtować wiary przez indukowanie ludziom lęku. To prowadzi do kształtowania się wrogości wobec ludzi myślących inaczej, którzy też są dziećmi tego samego Boga podsycane lęki prowadzą do patologicznych form pseudo wiary w których zagubiony człowiek próbuje odnaleźć i zdefiniować własną tożsamość poprzez otwarty atak na tradycję i kulturę. Wiary nie można budować na lękowych postawach wynikających z radykalnej kontestacji ducha współczesności człowieka, który się boi nie potrafi wypłynąć na głębie. Z takim człowiekiem trzeba polemizować krytycznie ale nie w duchu nienawiści, czy zawziętości ale z miłością i zrozumieniem. Wiara jest dynamiczna a nie statyczna rozwija się w czasie ludziego życia przejawia się inaczej ma charakter dynamiczny rozgrywa się miedzy ludźmi.
Każda nienawiść, każda pięść wyciągnięta przeciw bratu jest przegraną.
Stefan Wyszyński
„Granice dobra i zła nie biegną granicami narodów, ale ludzi.”
Jan Grzegorczyk
We współczesnej rzeczywistości gubimy się dużo kłamstwa, pogardy, ponizania godności człowieka, fałszu, obłudy, manipulacji. Jak tu funkcjonować w codziennym życiu czyżby nie było wartościowej drogi w naszej rzeczywistości nie poddajmy się frustracji dobry Bóg jest z nami
„ Bóg prosi o naszą miłość, nie dlatego że jej potrzebuje, lecz dlatego że dla nas ona jest niezbędna
/ Franz Werlef/
Czytelniku nie bójmy się chodźmy razem.
Idę ciemną doliną trzymam za ręce Boga, wiec ku światłości mam blisko ty Panie przytul mnie do serca swego.
Polacy potrafią się organizować, racjonalnie myśleć, wyciągać wnioski i realizować się w życiu.
Obecnie świat opanowała elektronika, komputery, nasz świat stał się wirtualny dominując świat rzeczywisty. Prawdziwy świat zagubił się co niejednokrotnie doprowadza nas do niszczenia naszego życia emocjonalnego. Zagubieni popadamy w depresje, agresje, nienawiść rezygnujemy z marzeń ogarnia nas apatia. Tworzą się grupy, gdzie jedni na drugich napuszczają. W takiej rzeczywistości rodzi się snobizm, egocentryzm brak chęci zrozumienia drugiego człowieka „człowiek stał się człowiekowi wilkiem ‘’. Tam gdzie jest otwartość, zrozumienie, wyrozumiałość tam jest jedność i wzajemny szacunek. Gdzie jest jedność tam jest siła.
Nasza Polska to piękny kraj! Nie możemy zapominać, że niezgoda rujnuje a zgoda buduje jak mawiali nasi ojcowie. Dążmy wszyscy do tego, aby każdy Polak w swojej Ojczyźnie był szanowany i każdemu żyło się dobrze.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia Wigilia w tym szczególnym dniu spotkamy się wszyscy przy wigilijnym stole będziemy łamać się opłatkiem, składać sobie życzenia śpiewać kolędy.
Życzę wam radosnego świętowania. Podnieś rączkę Boże dziecię błogosław każdej rodzinie daj siłę pomyślności Błogosławieństwa Bożego. Samych radosnych szczęśliwych dni.
Opracowała Janina Firlej
Liczba wyświetleń: 626