DZIAŁANIE TOWARZYSZĄCE PROJEKTOWI TROPEM WILCZYM – BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH zorganizowany 1 marca 2023 r. w dwóch szkołach Gminy Limanowa KŁODNE i MORDARKA
Śladem ubiegłorocznej formy obchodów uczciliśmy dzień 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” udziałem w biegu „Tropem Wilczym w Szkołach. Święto to upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic II RP.Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo POLSKI do samostanowienia.
Z tej okazji w szkołach w Kłodnem i Mordarce zorganizowano bieg upamiętniając bohaterstwo, poświęcenie i cierpienie żołnierzy podziemia. Był on powiązany z akcją Tropem Wilczym – największym biegiem pamięci organizowanym nie tylko w Polsce, ale teraz już na całym świecie.
Impreza przygotowana prze nauczycieli historii i wychowania fizycznego udała się znakomicie. Ogromna liczba młodzieży korzystając z ubiegłorocznego doświadczenia zgłosiła się do biegu i w tym roku, a ich wytrwałość w pokonaniu dystansu 1963 m. przyczyniła się do kształtowania świadomej pamięci historycznej. W szkołach została także zorganizowana akademia przypominająca postacie- bohaterów podziemia antykomunistycznego. Tych, którzy walczyli o wolną, suwerenną Ojczyznę, ukrywając się w lasach przed „ubekami”.
Zwycięzcami biegu zostali:
w KŁODNEM: Wojciech Cieślik, Artur Sołtys, Patryk Pulit – kl. VI-VIII
Michał Zychowicz, Karol Piwowar, Antoni Sołtys– kl. III-V
a w MORARCE: Maciej Trojanowski, Zofia Opiela, Filip Dutka
Zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Dziękuję równocześnie nauczycielom za udział w organizacji biegu, który okazał się wielką atrakcją, a także przygotowane akademie. W Kłodnem był to Andrzej Ruchała, Anna Plata i Joanna Chrobak, a w Mordarce Magdalena Kindlik , Janusz Zelek i Edyta Odziomek. Dziękujemy także wszystkim nauczycielom bez których ten bieg by się nie udał.
Nauczyciel historii Kazimiera Biernat
Liczba wyświetleń: 828