Od wczesnych godzin porannych dnia 14 grudnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi było bardzo gwarnie i wesoło. Bowiem do biblioteki przybyło ponad 60 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi na biblioteczne warsztaty edukacyjne pt.: „Troska o zwierzęta w okresie zimy”. Przeprowadziła je w dwóch grupach Magdalena Tomasiewicz, leśniczy z Nadleśnictwa w Limanowej.
Pomimo trudnych warunków atmosferycznych dzieciaki pod troskliwą opieką swych nauczycielek: Lidii Kazior, Agnieszki Biedy, Pauliny Wygody i Marioli Garncarz z uśmiechem na twarzy wysłuchały bardzo ciekawej multimedialnej prezentacji o najistotniejszych kwestiach związanych ze sposobami pomocy zwierzętom i ptakom w okresie zimy. Bo las jest miejscem życia dla zwierząt i ptaków. Trzeba o nich się troszczyć i pomagać.
Wykładowczyni pokazała na slajdach, które zwierzątka zapadają w zimowy sen, a które muszą być dokarmiane przez leśników czy myśliwych, którzy zajmują się umiejscowieniem paśników i dostarczaniem pożywienia zimą. Dzieciaki nie miały żadnych problemów z rozpoznawaniem dziesiątków zwierząt i ptaków. W trakcie spotkania dzieci żywiołowo zadawały pytania w jaki sposób ustawiać karmniki i dożywiać ptaszki.
Wszystkie zainteresowane dzieci otrzymały satysfakcjonującą odpowiedź. Trzeba je dokarmiać systematycznie, dostarczać dobrej jakości ziarno, słoneczniki, słoninę oraz wodę i dbać o higienę karmników. Nie wolno dokarmiać ptaszków chlebem i produktami zawierającymi sól, gdyż mogą później chorować.
Na zakończenie przeprowadzonych warsztatów przez Magdalenę Tomasiewicz dzieciaki głośno wypowiedziały słowo „dziękujemy”.
W imieniu organizatorów i zebranych uczestników dyrektor Jacenty Musiał podziękował wykładowczyni, za bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie uwrażliwiające na potrzebę pomocy zwierzętom.
Warsztaty edukacyjne przeprowadzone zostały w ramach wieloletniej współpracy naszej instytucji z Nadleśnictwem Limanowa za co serdecznie dziękujemy.
źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi
Liczba wyświetleń: 686