Po prawie 3 latach współpracy w projekcie Erasmus+ Do Best With Waste współdziałania Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Wsi wraz z partnerami dobiegły końca.
„ Było nam miło gościć w dniach od 5 – 7 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi partnerów z Bułgarii, Portugalii, Rumunii i Włoch. W sumie 16 nauczycieli. Niestety nie dotarły do nas koleżanki z Turcji.” – relacjonuje
Maria Kita szkolny koordynator projektu.Chcąc pokazać jak najwięcej, każdego dnia zapewniono gościom mnóstwo ciekawych atrakcji.
Obcokrajowcy mogli zobaczyć nie tylko szkołę, ale również najbliższą okolicę, a w kolejnych dniach Kraków i Zakopane. Bardzo cieszyły słowa uznania, mówiące o tym, iż pomimo najmniejszej liczebności dzieci ze wszystkich szkół biorących udział w projekcie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Starej Wsi była tą, która nigdy nie odstawała przy realizacji zadań.
Jednym z punktów wizyty były odwiedziny w Urzędzie Gminy Limanowa oraz spotkanie z
Wójtem Gminy Limanowa Janem Skrzekutem oraz Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Edytą Król. Po przybliżeniu przez wójta stanu oświaty na terenie gminy Limanowa, goście udali się do szkoły na przygotowaną przez uczniów cześć artystyczną.
Byli zaskoczeni wyposażeniem szkoły jak i otwartością i serdecznością uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły.
Wszystkich przywitała
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Wsi Natalia Kordeczka zapraszając na cześć artystyczną w wykonaniu uczniów, przygotowywanych przez Joannę Dutkę, którzy zaprezentowali Talent Show oraz uczniów z klasy 0, którzy zatańczyli krakowiaka przygotowani do występu przez Angelikę Pałkę. Następnie uczniowie zaprezentowali kolejne tańce: trojaka z klasą III pod okiem Doroty Młynarczyk oraz belgijkę z klasą V pod wodzą Marka Młynarczyka.
Między tańcami wystąpili uczniowie grając na instrumentach i śpiewając piosenki po polsku i angielsku.
W Limanowej goście z Erasmus+ zwiedzili Muzeum Ziemi Limanowskiej, Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej, Bazylikę Matki Boskiej Bolesnej oraz Miejską Bibliotekę Publiczną.
Wieczorem wrócili do szkoły na warsztaty z Dequpage, które poprowadziła Agnieszka Mamak – Golonka.
Przed kolacją ufundowaną dla naszych gości przez rodziców dzieci, które były w partnerskich szkołach, wystąpił zespół Starowiejski HYR pod kierownictwem Agnieszki Pławeckiej.
Po całym dniu pełnym wrażeń występ był wisienką na torcie. Przez pół godziny poprzez muzykę , taniec i śpiew zespół pokazał jak piękną mamy polską kulturę i szacunek do tradycji.
„ Chciałam serdecznie podziękować wszystkim członkom zespołu Starowiejski Hyr za tak piękne zaprezentowanie się, przybliżenie gościom naszych korzeni oraz ucztę duchową przygotowaną na te okoliczność. Podziękowania również kierują do wszystkich którzy przez lata przyczynili się do sukcesu naszego projektu. To nie zapomniane chwilę, których zarówno ja jak i uczniowi nie zapomną nigdy. " – podsumowuje Maria Kita
O projekcie można również poczytać
http://www.do-best-with-waste.com/