,,Piękna nasza gmina cała”- podsumowanie literackiego konkursu
Z dumą podsumowujemy konkurs literacki i prezentujemy jego laureatów. Ile uczestników, tyle spojrzeń na gminę Limanowa.
W czwartek, w Bibliotece w Pisarzowej, odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w Gminnym Konkursie Literackim pt.: ,,Piękna nasza gmina cała”. Konkurs był zorganizowany w związku 30. rocznicą powstania gminy Limanowa. Na uroczystości wręczenia nagród obecni był Wójt Gminy Limanowa, Jan Skrzekut oraz kierownik Wydziału Organizacyjnego Gminy Limanowa – Jolanta Szyler. Na wstępie dyrektor biblioteki Jacenty Musiał podkreślił rolę miłości do małej Ojczyzny i wartość lokalnego patriotyzmu, czego wyrazem są nadesłane prace.
Nadesłane na konkurs teksty łączyły w sobie historię, tradycję, kulturę, zabytki, religię z wyobraźnią i kreatywnością twórców. Ukazywały dziedzictwo kulturalne regionu i wiarę naszych ojców. Doceniały rolę samorządu i ich włodarzy, instytucji kultury i sportu. Opiewały piękno limanowskiego krajobrazu i walory turystyczne. Na czwartkowe podsumowanie konkursu zjawili się niemal wszyscy laureaci. Po odczytaniu protokołu wójt Jan Skrzekut i Jolanta Szyler wręczyli nagrody i dyplomy. Każdy laureat otrzymał także specjalną statuetkę. Wyjątkowe podziękowanie za wkład w krzewieniu kultury, z okazji 30-lecia powstania gminy Limanowa, z rąk wójta Jana Skrzekuta, otrzymał Stanisław Ptaszek.
Po przedstawieniu zwycięzców odczytano zwycięskie prace z kategorii dorosłych. Prawdziwy popis swoim talentom dał Stanisław Ptaszek z Pasierbca, który z pamięci opowiedział gwarą legendy. Łza wzruszenia natomiast zakręciła się przy słuchaniu poezji Marii Pająk z Siekierczyny, która z artystyczną gracją i literackim kunsztem wplotła w utwór piękno gminy, historię, zabytki i religię. Najmłodsi uczestnicy zachwycili pomysłowością i niebanalnym podejściem do tematu.
- Możemy jeździć japońskimi samochodami, jeść chińską kuchnię, ale dziedzictwo narodowe, lokalne i kulturę mamy tylko polską i o nią musimy dbać – podsumowała na koniec kierownik Jolanta Szyler.
Konkurs przeszedł już do historii, ale rozbudzone talenty uczestników, zwłaszcza tych najmłodszych, mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będą się rozrastać i zbierać kolejne laury.
Wszystkie nagrodzone utwory są umieszczone na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, oraz nauczycielom i rodzicom za pomoc w przeprowadzeniu Konkursu.
Powołane jury w składzie:
- Iwona Koczanowicz – logopeda, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie
- Maria Trzupek – instruktor ds. realizacji zadań biblioteki powiatowej, bibliotekarz.
- Grzegorz Majerski – absolwent filologii polskiej, który ukończył Uniwersytet Jagielloński z tytułem magistra. Korektor z zawodu.
Wyłoniło następujących zwycięzców w dwóch kategoriach:
Kat. I – dzieci szkół podstawowych do kl. VI
Miejsce I Fryderyk Pachut
Miejsce II Zuzanna Kita
Miejsce III Dawid Franczak
Wyróżnienia:
Kinga Oleksy
Kinga Tomasik
Kat. III - dorośli
Miejsce I – Stanisław Ptaszek
Nagroda specjalna: Tadeusz Charmuszko
Wyróżnienia:
Maria Pająk
Ryszard Jabłoński
Dziękujemy za wspólne świętowanie 30-lecia Gminy Limanowa. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Liczba wyświetleń: 1181