W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Gminnej Bibliotece w Starej Wsi i jej Filiach odbyły spotkania dla najmłodszych, promujące głośne czytanie. Na wstępie dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał, przedstawił przybyłym korzyści płynące z głośnego czytania i zachęcił dzieci, by jak najczęściej były gośćmi bibliotek. Z racji, iż tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem: „Polscy autorzy dla klimatu”, spotkania nawiązywały do tematu dbania o naturalne środowisko.
I tak, w Bibliotece w Starej Wsi dzieci z klasy I i II ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Wsi wraz z wychowawczyniami: Lidią Kazior i Pauliną Wygodą, zastanawiały się, jak należy dbać o naszą planetę. Nauczycielka Iwona Koczanowicz przedstawiła dzieciom w bardzo ciekawy sposób tematy związane z ekologią, naturą i ochroną przyrody. Z czego robi się plastikowe opakowania, dokąd trafiają nasze śmieci i co zrobić ze zużytymi bateriami, które szkodzą środowisku i trudno je zutylizować, o tym wszystkim mogli się dowiedzieć najmłodsi. W trakcie spotkania czytano wiersze polskich autorów Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej oraz fragmenty książek poruszających temat ekologii. Na podsumowanie na dzieci czekały zagadki ekologiczne, z którymi najmłodsi poradzili sobie znakomicie.
Bibliotekę w Siekierczynie odwiedziły dzieci z klasy „0” wraz ze swoją wychowawczynią panią Małgorzatą Koszyk. Dzieci wspólnie z Basią – bohaterką książeczek Zofii Staneckiej, zastanawiały się co zrobić aby wieloryby były bezpieczne, jak to możliwe że śmieci, które wytwarzamy ważą tyle co rodzina misiów; co to znaczy być ekologiczym i czy sadząc jednego dęba możemy uratować świat. Dzieci, przypomniały sobie również jak segregować śmieci i stworzyły dla biblioteki małą ściągawkę, aby już nikt się nie musiał zastanawiać, czy w niebieski pojemnik służy co wyrzucania szkła, czy może jednak czasem papieru.
Uczniowie klasy ,,O” razem z wychowawczynią Beatą Ryś byli gośćmi biblioteki w Rupniowie. Słuchacze przenieśli się w świat baśni i legend, które czytała emerytowana nauczycielka Anna Wąsowicz. Baśniowy świat dosłownie pochłonął dzieci, które z wielką uwagą śledziły losy przedstawianych postaci, tym bardziej, że po każdej przeczytanej historii padały szczegółowe pytania. Nie stanowiły one jednak problemu dla przedszkolaków, którzy prześcigali się w udzieleniu odpowiedzi. Dodatkowym zadaniem najmłodszych było po powrocie do przedszkola narysowanie ilustracji do wybranej baśni lub legendy. Za aktywne uczestnictwo, na koniec spotkania wszyscy otrzymali zakładki książkowe.
Do biblioteki w Pisarzowej zapukali goście z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej wraz z wychowawczyniami. Tutaj, najmłodsi zostali zaproszeni na wycieczkę do lasu z bohaterką Myszką Karolcią, gdzie wspólnie stworzyli ,,Leśny Kodeks” mówiący, jak nie należy zachowywać się w lesie i czego unikać. Następnie wędrując przez leśne zakamarki poznawały mieszkańców lasu. Myszka Karolcia zdradziła im przepis na udany dzień i wszyscy mogli sprawdzić, jak wielką rolą odgrywają drobne gesty, takie jak: uśmiech, czy mocne przytulenie się do kogoś.
Dzieci z zainteresowaniem brały udział w spotkaniach i aktywnie w nich uczestniczyły, a garść zdobytej wiedzy, z pewnością zaowocuje w ich dalszym życiu.
Głośne czytanie rozwija język i słownictwo, uczy myślenia, daje wiarę w siebie, ułatwia samodzielne czytanie i pisanie, doskonali umiejętność mówienia, rozwija wyobraźnię i pamięć, wzmacnia więź między dorosłym i dzieckiem, wycisza, uspakaja, rozwija inteligencję i stymuluje rozwój umysłu. Dbajmy o to, by dzieci już od najmłodszych lat miały jak najlepszy kontakt ze słowem pisanym, co z pewnością będzie procentowało w przyszłości.
źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi
Liczba wyświetleń: 682