„Katarzyna Smreczyńska – matka oddana dzieciom” – to tytuł spotkania autorskiego, który zgromadził wielu zainteresowanych w czwartkowe popołudnie w Gminnej Bibliotece w Starej Wsi. Bohaterką spotkania była Anna Maria Stożek, autorka publikacji o Katarzynie Smreczyńskiej.
Na spotkanie przybyli lokalni regionaliści, gminni i miejscy radni, nauczyciele szkół oraz mieszkańcy. Witając przybyłych, dyrektor Jacenty Musiał podkreślił rolę takich spotkań w procesie kształtowania się regionalizmu i przywiązania do Małej Ojczyzny.
Anna Stożek urodziła się w Warszawie, jednak jak sama podkreśla, nigdy nie zachłysnęła się stolicą. Jej serce skradł niepowtarzany klimat Poręby Wielkiej w gminie Niedźwiedź, dokąd przeniosła się około 40 lat temu. Tam, w cieniu Orkanówki, miejsca, w którym żył i tworzył Władysław Orkan, rozpoczęła się jej przygoda z Katarzyną Smreczyńską, matką gorczańskiego dumaca. Owocem tej fascynacji jest książka, która stanowi niezwykłe kompendium wiedzy na temat tej wyjątkowej chłopki.
„Mam satysfakcję, że przekazuję historię życia Katarzyny Smreczyńskiej szerszemu kręgu odbiorców. Jak takiej kobiecie stawiany jest pomnik, to i jej życie musiało być wyjątkowe” – napisała autorka we wstępie swojego wydawnictwa.
Książka – album, opatrzona bogato zdjęciami wypełnia lukę w historii Orkanówki i jej mieszkańców. Kreśli prawdziwy, rzeczowy, poparty bogactwem materiałów źródłowych obraz prostej kobiety z Poręby Wielkiej, matki oddanej dzieciom.
Podczas spotkania autorka podzieliła się z publicznością ciekawą historią swojego życia, którego scenariusz jest iście nieszablonowy. Studiowała na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Mechanika Precyzyjna (obecnie Wydział Mechatroniki). Uzyskała dyplom mg. inż. specjalizacji meteorologii energetycznej. Perypetie życiowe sprowadziły Annę Stożek na ,,Orkanowską Ziemię”, gdzie rozpoczęła nowy, odrębny rozdział w życiu.
Anna Stożek, podejmując pracę w Szkole Podstawowej im. Katarzyny Smreczyńskiej w Koninie odegrała kluczową rolę w popularyzacji jej patronki. Jej działania na polu regionalnym nie ograniczają się wyłącznie do biografii matki Orkana. Pani Anna jest również autorką publikacji: ,,Kapliczki parafii gminy Niedźwiedź”, które ukazały się w trzech odsłonach w 2004, 2013 i 2018 roku.
Wszystkich zainteresowanych regionem zachęcamy po sięgnięcia po obydwie pozycje, powstałe z rozmiłowania się w lokalnym kulturowym dziedzictwie. Książki pisane sercem i z potrzeby serca, odkrywają przed nami bogate karty historii regionu.
Dopełnieniem wystąpienie niezwykłe rzeźby, autorstwa śp. Franciszka Stożka, męża pani Anny, oraz plansze zawierające bogate, archiwalne informacje na temat Katarzyny Smreczyńskiej.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy jeszcze długo w kuluarach dyskutowali i wymieniali poglądy.
Na podsumowanie dyrektor biblioteki podziękował bohaterce wieczoru za wystąpienie, doceniając jej wkład w rozbudzaniu zainteresowania i miłości do regionu.
Odczytany też został fragment recenzji Jagi Wrońskiej – Madej, umieszczony w „Echu Limanowskim”, który podkreśla wielkość osoby Katarzyny i zasługi autorki: "…Ręce urobię, nogi uchodzę, ale synom muszę dać wykształcenie”. (słowa Katarzyny Smreczyńskiej)
„Dzięki książce poznajemy ciężkie życie górali w Galicji końca XIX i początku XX wieku, obserwujemy panoramę obyczajową, wędrujemy z bohaterką po życiowych ścieżkach, poznajemy jej świat myśli, marzeń i uczuć. Towarzyszymy jej w radościach i troskach. (…) Serdeczne było życie i proza matki Orkana i serdeczna jest też książka Anny Marii Stożek. W sztuce, literaturze, najważniejsza jest prawda, a ona może być spisana tylko sercem”. (Jaga Wrońska-Madej).
źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi
Liczba wyświetleń: 995