W niedzielę, tj. 1 sierpnia 2021 r. obok stadionu sportowego w Pisarzowej odbył się XXII Gminny Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich, któremu towarzyszył VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego Beskidzkie Rytmy i Smaki, w ramach cyklu Odkryj Beskid Wyspowy 2021 – niezapomniane uroki „Beskidzkich Wysp”.
Uroczystego otwarcia dokonał Jan Skrzekut - Wójt Gminy Limanowa wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa Stanisławem Młyńskim, gminnymi radnymi Andrzejem Malinowskim i Władysławem Lachorem, Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga oraz członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Wojciech Włodarczyk oraz poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska.
W ramach Przeglądu 8 Kół Gospodyń Wiejskich, z terenu gminy Limanowa, zaprezentowało swój dorobek artystyczny oraz serwowało potrawy kuchni regionalnej. Niedzielna uroczystość rozpoczęła się konkursem potraw regionalnych prezentowanych i wydawanych przez gospodynie biorące udział w konkursie. Na pięknie ozdobionych stoiskach skosztować można było m.in. takich potraw konkursowych jak: grochówka, krupy z grzybami, juha z ziemniakami, kluski ziemniaczane z omastą, grochówka na słodko, rosół z makaronem i wkładką mięsa, kwaśnica na boczku, kasza razowa z mlekiem. Jednak poza potrawami zgłoszonymi zostały do konkursu, na stoiskach przygotowanych przez członkinie poszczególnych kół nie zabrakło słodkich tradycyjnych wypieków czy wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszony oraz innych regionalnych przysmaków, którymi można było się poczęstować.
W drugim z konkursów członkinie kół prezentowały rękodzieło artystyczne, a zaraz po nim odbyły się występy na scenie, gdzie gospodynie przedstawiały scenki obyczajowe oraz pieśni ludowe przed Komisją konkursową oraz zgromadzoną publicznością.
Poszczególnym prezentacjom bacznie przyglądała się Komisja Artystyczna w składzie:
Benedykt Kafel – etnograf
Aleksander Smaga – muzyk MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
Marta Smólczyńska – etnolog MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
która po obejrzeniu i ugruntowanej ocenie prezentacji w zakresie scenek obyczajowych, śpiewu ludowego, rękodzieła artystycznego i potraw regionalnych w wykonaniu 8 Kół Gospodyń Wiejskich postawiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody w wysokości po 1800,00 zł:
- KGW RUPNIÓW-CENTRUM
- KGW PASIERBIEC
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody w wysokości po 1400,00 zł:
- KGW PISARZOWA
- KGW MĘCINA
III miejsce i nagrodę w wysokości 1200,00 zł:
- KGW ŁOSOSINA GÓRNA
Trzy równorzędne wyróżnienia w kwocie 800,00 zł trafiły do:
- KGW KŁODNE
- KGW LIPOWE
- KGW SOWLINY
Występujące w Przeglądzie koła nagrodzone zostały okolicznościowymi dyplomami, pamiątkowymi rzeźbami i symbolicznymi czekami na przyznane im przez Komisję Artystyczną kwoty wg zajętych miejsc, które odebrały Przewodniczące poszczególnych Kół Gospodyń z rąk Wójta Gminy Limanowa Jana Skrzekuta, Przewodniczącego Rady Gminy Limanowa Stanisława Młyńskiego, Starosty Limanowskiego Mieczysława Urygi oraz Członka Zarządu Powiatu Limanowskiego Wojciecha Włodarczyka w obecności Komisji Artystycznej.
Ponadto na XX Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW Powiatu Limanowskiego, który odbędzie się w dniu 29 sierpnia br. w Parku Miejskim w Limanowej, Komisja zakwalifikowała zwycięskie koła:
- KGW RUPNIÓW-CENTRUM
- KGW PASIERBIEC
Gratulujemy udanych występów i trzymamy kciuki za sukcesy na szczeblu powiatowym.
Po rozstrzygnięciu Przeglądu na scenie z regionalną muzyką, tańcem i śpiewem zagościł zespół
"Kijom Worci" z Pisarzowej, świeżo po zdobyciu laurów na żywieckiej scenie podczas „58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej”.
A tuż po nich przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się zespół „Forte”. Warunki atmosferyczne nie były już tak łaskawe dla zespołu „Strojni”, gwałtowna ulewa z burzą w tle przerwała zabawę.
W trakcie trwania uroczystości miała miejsce tradycyjna loteria z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Nie zapomniano także o najmłodszych uczestnikach uroczystości, które czas spędzony na ŚWIĘCIE FOLKLORU mogły uatrakcyjnić sobie zabawą na dmuchańcach, skorzystać z malowania twarzy przez animatorów czy zjeść watę cukrową.
A punktualnie o 17.00, w godzinie „W”, zawyła syrena alarmowa OSP Pisarzowa. Ta symboliczna chwila była okazją do oddania hołdu Powstańcom w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Patronat nad wydarzeniem objął Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski.
VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego Beskidzkie Rytmy i Smaki, w ramach cyklu Odkryj Beskid Wyspowy 2021 – niezapomniane uroki „Beskidzkich Wysp” był współfinansowany ze środków otrzymanych od Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pod nazwą " Małopolska Gościnna"