Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia jest organizatorem kampanii edukacyjnej „Słodki, słodszy... cukrzyca!" Głównym celem programu jest promocja zmian w stylu żywienia oraz uświadomienie Polakom jak dużo cukru spożywamy bezrefleksyjnie i bezwiednie.
W ramach kampanii, Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z TVP oraz Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków propaguje w telewizji publicznej spot „Nie przesadzaj – nie przesładzaj!". W poniedziałki, w programie "Pytanie na Śniadanie" w TVP2 pokazujemy jak słodko, przyjemnie, cicho i podstępnie cukier i słodycze zakorzeniły się w naszym życiu - od zakupów po przekąski, nagradzanie dzieci słodyczami, pocieszanie smutków, uciszanie napięcia nerwowego czy łatanie nudy – serdecznie zachęcamy do oglądania.
Trwająca pandemia koronawirusa niestety przyczyni się do wzrostu nadwagi. Powody są oczywiste: kwarantanna, praca zdalna, mniejsza aktywność fizyczna, pogorszenie stanu psychicznego. Jedną z reakcji na pogorszony nastrój czy depresję jest zwiększony apetyt, szczególnie, gdy nie wychodzi się z domu. Celem akcji Narodowego Funduszu Zdrowia jest budowanie świadomości społecznej o najczęstszych i najbardziej zgubnych nawykach, wprost przyczyniających się do otyłości oraz cukrzycy, a także uczyć nowych, korzystnych zdrowotnie wyborów.
Materiały, w tym filmy dotyczące kampanii znajdują się na stronie internetowej „Pytania na śniadanie", na Facebooku Akademii NFZ oraz w dołączonych do e-maila ulotkach (tj. "Bądź świadomym konsumentem! Czytaj etykiety produktów spożywczych!", "Antycukrzycowa 10 zdrowia, diety.nfz.gov.pl", Test czynników ryzyka wystąpienia stanu przedcukrzycowego i niezdiagnozowanej cukrzycy").
W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z zagadnieniami „Śród z profilaktyką". Na stronie akademii NFZ (
https://akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka) zamieszczono materiały dotyczące profilaktyki antynikotynowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), aktywności fizycznej dla seniora jako profilaktyki chorób oraz gruźlicy i chorób płuc.
W przypadku pytań dotyczących kampanii zapraszamy do kontaktu mailowego: [email protected] lub telefonicznego: 12 29 88 152, 12 29 88 133, 12 29 88 122.
Zespół Profilaktyki Zdrowotnej
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie
Liczba wyświetleń: 1069