15 sierpnia odbyło się ostatnie spotkanie Warsztatów Artystycznych "Czerwone Korale" z Pisarzowej realizowane w ramach projektu "Wszystko w twoich rękach", współfinansowanego przez Zarząd Powiatu Limanowskiego. Tematem zajęć było święto Matki Boskiej Zielnej i związany z nim zwyczaj robienia i święcenia bukietów, w naszym regionie zwanych ociepkami.
15 sierpnia, święto Matki Boskiej Zielnej to był i jest wyjątkowy dzień w życiu ludzi związanych z naturą, z rolą, a więc i w życiu mieszkańców z naszego regionu. Gospodynie dbały nie tylko o to, żeby bukiet był kolorowy od kwiatów, ale żeby zawierał możliwie dużo roślin leczniczych. Całości dopełniały zboża z dopiero co ukończonych żniw, a centralne miejsce zajmowało nabite na patyk jabłko.
Podstawową rolą ziół, wykorzystywaną przez dawnych mieszkańców galicyjskiej wsi, była ich moc lecznicza i w zasadzie cała medycyna ludowa opierała się na tych właściwościach. Ponadto były one cennym uzupełnieniem ubogiej kuchni galicyjskiej: szczaw, lebioda, pokrzywa, barszcz zwyczajny, dziko rosnące przyprawy i owoce gościły na stołach od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, a suszone- również w zimie. Zioła i kwiaty nie tylko leczyły, karmiły, zdobiły domy, stoły, ale były również inspiracją do zdobienia strojów; u Lachów limanowskich motywy kwiatów, ziół i zbóż były wszechobecne i bardzo realistyczne. Naturalna medycyna wraca do łask, zioła również, a my, dzięki takim warsztatom nie tylko kultywujemy tradycję robienia ociepek, ale poznajmy również lecznicze właściwości ziół - mówi opiekunka "Czerwonych Korali" Małgorzata Górka.
Przypomnijmy, projekt „Wszystko w twoich rękach” to zajęcia edukacyjno - manualne skierowanie do dzieci i młodzieży realizowane przez Warsztaty Artystyczne „Czerwone Korale” z Pisarzowej, przy wsparciu finansowym Zarządu Powiatu Limanowskiego. To piękna lekcja tradycji i historii, która możliwa była dzięki wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy, Pań Seniorek, członków Zespołu "Kijom Worci" oraz Rodziców, za co inicjatorzy przedsięwzięcia składają serdeczne podziękowania.
Liczba wyświetleń: 2034