W minioną niedzielę w Pisarzowej na tzw. Górach Niżnych odbyła się plenerowa msza święta, której przewodniczył ks. biskup Mirosław Gucwa. Sierpniowa msza święta odprawiana w plenerze, to już tradycja w tej okolicy - mówi inicjatorka wydarzenia Maria Bernacka - pierwszą odprawił w 1979 roku wówczas kanonik ks. Adam Gul, późniejszy proboszcz Pisarzowej. Następnie msza odprawiana była co dwa lata, a ostatnio już nawet corocznie. Jest nam niezwykle miło, że mszę św. już trzykrotnie koncelebruje jako biskup Mirosław Gucwa, który wychował się w tych stronach i jego rodzinny dom jest nieopodal. Nabożeństwo odbywa się w miejscu, gdzie znajduje się wybudowana przez Anielę i Stanisława Gawlików w 1975 roku kapliczka. Dzięki uprzejmości siostry Anieli, Zofii Serafin i jej córki Ewy Szewczyk - właścicieli miejsca, msze święte są od lat kontynuowane.
W czasie wizyty w rodzinnych stronach Biskup Mirosław Gucwa opowiadał o swojej pracy w miejscowości Bouar, o wpływie pandemii na codzienne życie rodzin. Nadmienił, że koronawirus nie oszczędził również Republiki Środkowoafrykańskiej, nie mniej w setkach można liczyć zgony dzieci spowodowane zachorowaniem na odrę, czy jak to określił "największego wirusa jaki dopadł świat" czyli przemoc. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali słów Biskupa, tym bardziej, że mieli okazję poznać mieszkańców Bouaru, bowiem to z nimi ks. Biskup przyjechał rok temu, by odprawić w Pisarzowej tradycyjne nabożeństwo. Biskup Gucwa zaznaczył, że takie inicjatywy są niezwykle ważne bowiem wzajemnie integrują lokalną społeczność, a oprócz wspólnej modlitwy są również okazją do spotkania się i rozmów o codziennym życiu, osobistych doświadczeniach i przeżyciach.
Z przybyłym do rodzinnej Pisarzowej ks. Biskupem Mirosławem Gucwą spotkał się na miejscu Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, który odpowiedział tym samym na zaproszenie inicjatorki spotkania Marii Bernackiej - "
Już wcześniej zapraszałam Wójta Gminy Limanowa Jana Skrzekuta na naszą mszę świętą - mówi Pani Maria - i
zapowiedział, że jak tylko znajdzie czas, to na pewno odwiedzi Pisarskie Góry. Udało się to zrobić w tym roku, za co składam podziękowania .”
Jak zapowiada Pani Maria tradycja odprawiania plenerowej mszy św. na Górach Niżnych nadal będzie kontynuowana, a w kolejnych latach organizatorzy planują dotrzeć z informacją o nabożeństwie do jak największego grona mieszkańców nie tylko Pisarzowej, ale całej okolicy.
Biskup Mirosław Gucwa - urodził się 21 listopada 1963 w Pisarzowej. W latach 1978–1982 kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej (uczęszczając do tej samej klasy co późniejszy biskup tarnowski Andrzej Jeż. W latach 1982–1988 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, po których uzyskał magisterium z teologii. 12 czerwca 1988 został wyświęcony na prezbitera. Uzyskał licencjat naukowy z teologii.
W latach 1988–1992 pracował jako wikariusz w parafii św. Katarzyny w Grybowie. W 1992 wyjechał do diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. W latach 1992–1996 był proboszczem parafii św. Joanny Antydy Thouret w Bohong, a w latach 2011–2014 proboszczem parafii katedralnej Matki Bożej Kościoła w Bouar. Ponadto w latach 1996–2005 zajmował stanowisko rektora diecezjalnego Niższego Seminarium Duchownego pw. św. Piotra w Yolé, w latach 2003–2006 pełnił funkcję kanclerza kurii diecezjalnej, w latach 2006–2017 był wikariuszem generalnym diecezji, a w latach 2011–2014 przewodniczącym diecezjalnej komisji Iustitia et Pax. Objął funkcję kapelana szpitala i więzienia w Bouar. Angażował się na rzecz pokoju i przeciwdziałania analfabetyzmowi.
2 grudnia 2017 papież Franciszek mianował go biskupem diecezjalnym diecezji Bouar. Święcenia biskupie przyjął 11 lutego 2018 w katedrze w Bouar. Głównym konsekratorem był kardynał Dieudonné Nzapalainga, arcybiskup Bangi, zaś współkonsekratorami Santiago De Wit Guzmán, nuncjusz apostolski w Republice Środkowoafrykańskiej, i Andrzej Jeż, biskup diecezjalny tarnowski. Na swoją dewizę biskupią przyjął słowa „Mihi vivere Christus est” (Dla mnie żyć to Chrystus).
Biskup Mirosław Gucwa z uczennicami i nauczycielkami szkoły zawodowej w Bouar, które gościły w Pisarzowej w 2019 roku.
Liczba wyświetleń: 2497