Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Cudowna moc bukietów konkurs internetowy Instytutu Dziedzictwa

29.07.2020
Według starego zwyczaju 15. sierpnia na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół i kwiatów. Bukiety zielne poświęcano zaznaczając szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Ten piękny polski zwyczaj niesie aktualne treści. Przypomina starszym i uczy młodych, że zioła rosną na łąkach i w ogrodach, a nie na sklepowych półkach. Układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. To także ważne święto dla Kościoła Katolickiego i jego tradycji. Franciszkańskie dziedzictwo bliskości z przyrodą, o którym wspomina także Papież Franciszek w encyklice Laudato si, to nasz wspólny chrześcijański obowiązek. W zgodzie z tradycją zadbajmy o odwieczny zwyczaj związany ze Świętem Matki Boskiej Zielnej.
Instytut Dziedzictwa ogłasza XII edycję konkursu „Cudowna moc bukietów”. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, konkurs odbędzie się w formie internetowej. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, bez żadnych ograniczeń wiekowych. Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2020 r. o godzinie 15.30 w czasie transmisji na żywo na platformie YouTube oraz Facebook, więcej informacji na stronie www.cudownamocbukietow.pl.
Bukiety konkursowe oceniane będą w dwóch kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny oraz Mały Bukiet- konkurs dla dzieci. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Krakowa i Małopolski do botanicznej i ekologicznej wycieczki, podczas której powstaną bukiety.
 
ZASADY PRZYJMOWANIA I KATEGORYZACJI BUKIETÓW
We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z naszych lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).
Chętni do udziału w Konkursie zgłaszają się do Konkursu i przesyłają swoje bukiety uwiecznione na zdjęciach i filmach (filmy dla chętnych), przesyłanych na mail info@instytutdziedzictwa lub za pośrednictwem fanpage’a Cudowna Moc Bukietów na Facebooku. Bukiet musi być pokazany na min. 2 zdjęciach: od góry i z boku.
Do zgłoszenia należy załączyć potwierdzenie zgłoszenia bukietu, zawierające dane osobowe oraz kontaktowe Uczestnika. Zdjęcia bukietów należy wysyłać na własny koszt. Dodatkowo punktowane będzie zamieszczenie spisu ziół zawartych w bukiecie
1. „Tradycyjny Bukiet Zielny” – głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Unikamy roślin trujących. Bukiet ma być tak ułożony, by móc trzymać go w ręce lub - jeśli jest bardzo duży - w dwu rękach. Inną pożądaną formą jest naręcze. Zgodnie z małopolską tradycją Tradycyjny Bukiet Zielny zawiera nabite na patyk jabłko.
2. „Mały Bukiet” - konkurs dla dzieci do 13 roku życia. Kryterium oceny to staranność wykonania oraz dobór ziół i kwiatów. Bukiet musi być wykonany przez dziecko samodzielnie, a dorośli mogą jedynie być doradcami dziecka.



Liczba wyświetleń: 1305
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne