Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła szereg instrumentów pomocowych dla przedsiębiorców, które z jednej strony pomóc mają przetrwać okres kryzysu, a z drugiej strony mają służyć ochronie miejsc pracy.
Po pierwsze: Przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 może zwrócić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych z wnioskiem o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy.
Po drugie: Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą lub wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia albo umowę o dzieło przysługuje świadczenie postojowe, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu i doszło do przestoju w następstwie wystąpienia COVID-19. Swiadczenie to wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Ustawa zawiera kilka instrumentów, które są realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy:
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników (Art. 15zzb ustawy), zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadzenie usług, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń: emerytalnemu i rentowemu, z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną.
w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
Dofinansowanie, o którym mowa w przypadku spadku obrotów o:
1)
co najmniej 30% – może być przyznane w wysokości
nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę
2)
co najmniej 50% może być przyznane w wysokości
nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę
3)
co najmniej 80% – może być przyznane w wysokości
nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
Przyznane jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Przedsiębiorca jest obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz, po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi.
W przypadku niedotrzymania tego warunku, przedsiębiorca zwraca dofinansowanie bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika.
W
niosek o dofinansowanie przedsiębiorca składa do Powiatowego Urzędu Pracy po
ogłoszeniu naboru przez dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.
- Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (Art. 15zzc) dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
Dofinansowanie w przypadku spadku obrotów o:
1)
co najmniej 30% – może być przyznane w wysokości
50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
2)
co najmniej 50% – może być przyznane w wysokości
70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
3)
co najmniej 80% – może być przyznane w wysokości
90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie
– na okres nie dłuższy niż 3 miesięce.
Przedsiębiorca jest
obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przyznane zostało dofinansowanie.
Wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca składa do Powiatowego Urzędu Pracy po
ogłoszeniu naboru przez dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.
- Jednorazowa pożyczka z Funduszu Pracy, na pokrycie ksztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy (Art. 15zzd ustawy). Pożyczka może być udzielona do wysokości 5 000 zł.
Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy,
z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami
przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca ten przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r.
- Wsparcie dla organizacji pozarządowych ( 15zze ustawy) dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników organizacji pozarządowej lub podmiotowi, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19.
Organizacja pozarządowa lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, są obowiązane do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową, przez okres dofinansowania oraz okres równy temu okresowi, po zakończeniu dofinansowania.
Wniosek o dofinansowanie należy składać do Powiatowego Urzędu Pracy po ogłoszeniu
naboru przez dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.
Ponad to w przypadku usług i instrumentów rynku pracy oraz innych form wsparcia realizowanych na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w zakresie niezbędnym do niwelowania i ograniczenia negatywnych skutków COVID-19, starosta na wniosek strony lub za jej zgodą, w drodze aneksu do zawartej umowy, może zmienić jej warunki, w tym w szczególności wydłużyć termin na jej realizację lub przesunąć termin na realizację zobowiązań z niej wynikających.
Pierwszym uruchomionym programem będą pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.
Szczegóły dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców oraz niezbędne druki zamieszczone są na stronie www.limanowa.praca.gov.pl w zakładce Dla pracodawców i przedsiębiorców „Tarcza antykryzysowa COVID 19”.
Obsługa i szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Urzdzie Pracy pod nr telefonu 18/3375 850, 18/3337915.
Liczba wyświetleń: 1141