Jan Paweł II był nie tylko papieżem, ale i wielkim podróżnikiem. W czasie swojego pontyfikatu okrążył Ziemię aż 29 razy. Idąc jego śladem, w czasie muzealnych warsztatów Seniorzy odwiedzili wiele niesamowitych krajów i poznali ich kultury. Sprawdzili jak pachnie Wezuwiusz, czy w szkocki klicie jest ciepło, a holenderskich chodach wygodnie. Dotknęli ziemi prosto z Madagaskar i starali się odszyfrować arabski alfabet. Seniorzy stanęli także na deskach teatru, na którym przed kilkudziesięciu laty stawał młody Lolek. Na koniec każdy z uczestników wyszedł z własnoręcznie pomalowanym magnesem.
Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Domu Rodzinnego Jana Pawła II, który znajduje się przy ul. Kościelnej 7, gdzie 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, syn Emilii i Karola. Dziś mieści się w niej, otwarte 9 kwietnia 2014 roku, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, którego sercem jest mieszkanie, wynajmowane przez rodziców przyszłego papieża od 1919 roku, składające się z sypialni, salonu i kuchni. Wyposażono je w meble z epoki i autentyczne przedmioty używane przez Wojtyłów, m.in. haftowane przez Emilię ozdobne serwetki, jej torebkę, złoty medalion, zastawę stołową i fotografie z rodzinnego albumu.
Przechodząc przez 16 stref na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 m. kw. powierzchni, Seniorzy poznali kolejne etapy życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie ,,wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkryli przedwojenne Wadowice, wędrowali z Ojcem św. w góry, poznali kontekst historyczny jego działalności i wyruszyli w 104 podróże apostolskie. Ze łzami w oczach przypomnieli sobie zamach na papieża i jego odchodzenie do Domu Ojca, a następnie prześledzili jego drogę do świętości. W muzeum, które rocznie odwiedza ok. 250 tys. osób z całego świata, udostępniane jest blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co każdemu zwiedzającemu pozwala odnaleźć coś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża z Wadowic.
Ostatnim celem wyjazdowych warsztatów była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie Seniorzy zjedli ciepły posiłek i nabrali sił do dalszego zwiedzania. Przewodnik oprowadził przybyłych pielgrzymów po kościele i klasztorze. Omówił historię tego miejsca oraz kult Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Tak w miłym towarzystwie upłynął ten dzień pełen wrażeń. Wszyscy z pełnym bagażem wspomnień powrócili do domów.
Zadanie realizowane było w ramach projektu "Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych 50+".