Koncert dedykowany był wszystkim tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległość przez naszą Ojczyznę. Przez wspólny śpiew uczestnicy wydarzenia chcieli też wyrazić radość, że żyjemy w wolnym kraju. Podczas koncertu uczniowie przypomnieli pieśni i piosenki, które śpiewano niegdyś w polskich domach, pieśni, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych, a także zaprezentowali współczesne utwory o charakterze patriotycznym. Każda klasa przygotowała jedną pieśń patriotyczną, którą wykonała na szkolnej scenie. W repertuarze pojawiły się pieśni z różnych okresów historycznych. Każdą prezentowaną pieśń poprzedzał krótki komentarz, który był zarazem opisem dziejów Polski.
Najważniejszą pieśnią wykonywaną podczas koncertu był „Mazurek Dąbrowskiego”, który zabrzmiał w naszej Szkole punktualnie o 11.11. Nie zabrakło też innych ważnych dla Polaków utworów, takich jak: „Bogurodzica”, „Rota”, Krakowiak Kościuszki”, „Płynie Wisła, płynie”, „Ostatni mazur” oraz pieśni legionowych - „Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Piosenka o pułkowniku Kuli – Lisie”, „Wojenko, wojenko”, „Białe róże”, „Piechota” a także współczesnych piosenek patriotycznych - „W listopadzie” „Co to jest Nieodległość?”, „Myślimy dzisiaj o Polsce”. Uczestnicy ze wzruszeniem słuchali pieśni wykonywanych przez solistów. Wspaniale zaprezentowali się też najmłodsi uczestnicy uroczystości - przedszkolaki, które wykazały się doskonałą znajomością „Katechizmu polskiego dziecka”. Po koncercie odbył się szkolny konkurs „Szukamy sobowtórów wybitnych Polaków, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość”.
Dopełnieniem szkolnej uroczystości była wycieczka na jabłoniecki cmentarz oraz udział wszystkich uczniów w akcji „100 biało-czerwonych bukiecików na 100 – lecie niepodległości”. Kwiaty stały się ważnym elementem dekoracji naszej Szkoły, która w tym dniu tonęła w biało-czerwonych barwach.
Wraz ze społecznością szkolną stulecie niepodległości świętowali przybyli na koncert goście - Rodzice i mieszkańcy Siekierczyny, którzy chętnie włączyli się w śpiew utworów płynących ze sceny.
W „Roku dla Niepodległej” warto przytoczyć słowa badacza folkloru Oskara Kolberga „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć.”