Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Ta, co nie zginęła…” łączy pokolenia – uroczystość patriotyczna w Męcinie

02.10.2018
30 września 2018 roku na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Męciny. Tego dnia odbyły się uroczyste obchody 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 przy współpracy z parafią.
Ta patriotyczna uroczystość rozpoczęła się o godz. 14:00 Mszą Świętą sprawowaną pod przewodnictwem ks. prałata Wiesława Piotrowskiego – dziekana dekanatu limanowskiego. Poczty sztandarowe: szkoły, OSP i Rady Powiatowej NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, społeczność szkolna, zespół regionalny „Mali Męcinianie”, orkiestra dęta, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz licznie zgromadzeni wierni wraz z przedstawicielami władz w modlitewnym skupieniu dziękowali Bogu za niepodległą Polskę. Wielką wartość wolności oraz bohaterstwo tych męcinian, którzy oddali życie w jej obronie, przypomniał w swojej homilii ks. proboszcz Antoni Piś.



Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na plac kościelny, gdzie miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy z nazwiskami naszych rodaków zamordowanych podczas I i II wojny światowej. Komendant „Strzelca” odczytał nazwiska męcinian poległych w obronie Ojczyzny oraz wezwał do Apelu Poległych wszystkich tych, którzy bohatersko walczyli o wolną Polskę.



Następnie przedstawiciele poszczególnych delegacji złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem, a głos zabrał Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk. W swoim przemówieniu przypomniał on przełomowe momenty w historii naszego narodu, kładąc nacisk na doniosłość ofiary tych, którzy przelali krew, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością.



Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz do Szkoły Podstawowej nr 1. W barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami Męciny, pojawili się również przedstawiciele Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914. Dzięki nim mogliśmy zobaczyć samego Marszałka Józefa Piłsudskiego w bryczce wraz z towarzyszącymi mu konno legionistami. Po dotarciu na szkolne obiekty sportowe nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na maszt oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie głos zabrała  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie Maria Lupa, która powitała przybyłych na uroczystość zaproszonych gości i mieszkańców Męciny. W krótkim słowie skierowanym do audytorium podkreśliła doniosłość wydarzenia jednoczącego lokalną społeczność w duchu patriotyzmu. Po części oficjalnej nadszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół regionalny „Mali Męcinianie”. W repertuarze młodych artystów znalazły się pieśni patriotyczne, których publiczność wysłuchała z wielkim wzruszeniem.







Kolejnym punktem programu było widowisko historyczne pt. „Przez Męcinę do Niepodległej” nawiązujące do autentycznego przemarszu wojsk Józefa Piłsudskiego przez naszą miejscowość w grudniu 1914 roku. Autorski scenariusz spektaklu powstał w oparciu o kronikę parafialną oraz kronikę szkolną prowadzoną przez ówczesnego dyrektora szkoły – Michała Dobka. Korzystano również ze wspomnień samego Marszałka zawartych w książce pt. „Moje pierwsze boje”. Młodzi aktorzy starali się oddać ducha tamtego okresu wypełnionego bolesnymi chwilami, ale i wielką nadzieją na odzyskanie upragnionej wolności. Młodzież zaprezentowała się w strojach z epoki, wśród których największy podziw wzbudziły mundury Komendanta i jego legionistów.
Po oddaniu hołdu muzom śpiewu i teatru przyszedł czas na kolejną dziedzinę artystyczną. Zaproszeni goście wzięli udział w konkursie plastycznym na najlepszy portret Piłsudskiego rysowany z natury, bowiem artystom pozował sam Marszałek w osobie przedstawiciela grupy rekonstrukcyjnej.



Kolejną atrakcją była rywalizacja dwóch rodzin w programie „Kocham Cię, Polsko” wzorowanym na popularnym teleturnieju. Zawodnicy w kolejnych rundach musieli wykazać się wiedzą na temat historii Polski, obeznaniem z tytułami pieśni patriotycznych oraz znajomością faktów dotyczących Męciny dzisiaj i sprzed stu lat. Mimo wyrównanej i zaciętej walki o zwycięstwie zadecydował kapryśny los, gdyż fortuna, która, jak powszechnie wiadomo, kołem się toczy, okazała się łaskawsza tylko dla jednej z rodzin.



Bez względu na ostateczny wynik konkursu wszyscy uczestnicy zostali obdarowani koszami z polskimi wyrobami cukierniczymi. Widzowie natomiast degustowali tort wykonany w barwach narodowych, będący symbolem 100 – lecia narodzin niepodległej Polski. Organizatorzy zadbali również o to, by w społeczności męcińskiej nie tylko kształtować hart ducha, ale i rozwijać tężyznę fizyczną. Z tego względu następnym punktem obchodów była sztafeta pokoleń, w której wzięły udział całe rodziny. Po ukończonym biegu wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani medalami i nagrodami rzeczowymi, a zwycięzcy  otrzymali puchary. Gdy emocje sportowe nieco opadły, uczestnicy obchodów mieli możliwość obejrzenia występu członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Panie, jak zawsze, stanęły na wysokości zadania, a dla widzów była to kolejna sposobność do zaczerpnięcia ze skarbów kultury ludowej i wewnętrznego ubogacenia się.
Następnie na scenie ponownie zakrólowała muzyka, bo przyszedł czas na występ Strażackiej Orkiestry Dętej  pod batutą pana Władysława Michury. W pierwszej części występu zostały zaprezentowane utwory patriotyczne, a wersję instrumentalną wzbogacił śpiew zarówno duetu młodych artystów, jak i publiczności, która chętnie podjęła inicjatywę wspólnego koncertowania. W drugiej części uszy widzów pieściły dźwięki muzyki filmowej. Ta część występu również miała wydźwięk patriotyczny, gdyż wszystkie aranżacje pochodziły z kultowych polskich filmów i seriali, takich jak: „Czarne chmury”, „Stawka większa niż życie”, „Polskie drogi” oraz wielu innych.
Po występie orkiestry Dyrektor Maria Lupa podziękowała uczestnikom za wzięcie udziału w uroczystości, a konferansjer zaprosił do obejrzenia występu zespołu „Rymcerze”. W związku z tym na zakończenie obchodów, najbardziej wytrwali widzowie byli świadkami popisowych bitów raperskich przeplatanych świadectwem jednego z liderów grupy. Mimo odmienności stylu muzycznego w porównaniu do uprzednio prezentowanych utworów, taki rodzaj dialogu z publicznością sprawdził się doskonale. Niewątpliwą atrakcją tego popołudnia była loteria fantowa, która przez kilka godzin cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko ze strony dzieci, ale i dorosłych. Warto nadmienić, że główną nagrodę stanowił nowoczesny laptop.
Wspólne świętowanie nie byłoby możliwe bez smakołyków przygotowanych przez rodziców oraz panie z KGW. Kiedy za horyzont schowały się ostatnie promienie wrześniowego słońca, wszyscy tłumnie kosztowali rozgrzewającego bigosu i tradycyjnej grochówki.

Bez wątpienia uroczyste obchody 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości na długo zapadną w pamięci mieszkańcom Męciny. Dzięki inicjatywie  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie Marii Lupy, ks. proboszcza Antoniego Pisia oraz współpracy wielu osób, a także instytucji mogliśmy wspólnie świętować to doniosłe wydarzenie, czerpiąc niepowtarzalną radość i czując dumę z bycia Polakiem.
 
 
 


Liczba wyświetleń: 2790
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne