Pasją Szymona Górszczyka, gimnazjalisty ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowej, jest historia. Szczególnie interesuje go historia lokalna związana z okresem walk o odzyskanie niepodległości przez Polskę i rola Marszałka Józefa Piłsudskiego w dziejach naszego narodu. Gimnazjalista, przygotowując prace konkursowe, odkrywał nieznane karty z historii naszej małej Ojczyzny. Jego ciekawość, dociekliwość i wytrwałość w podejmowanych działaniach sprawiły, że odniósł znaczące sukcesy w różnorodnych konkursach o zasięgu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Szymon wykazał się wiedzą znacznie wykraczającą poza podstawy programowe.
Uczeń w klasie pierwszej gimnazjum uzyskał tytuł laureata konkursu tematycznego "Ani na chwilę nie złożyliśmy broni..." Polacy w walce podczas II wojny światowej 1939-1945" oraz tytuł finalisty konkursu "Ocalić od zapomnienia"; W 100-lecie Wielkiej Wojny 1914-1918. Śladami walk i nekropolii" dla uczniów gimnazjum województwa małopolskiego. W 2017 r. Szymon został finalistą w dwóch konkursach na etapie wojewódzkim: w XII Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Losy żołnierzy i dzieje oręża polskiego" oraz w konkursie "Sprawa polska i Polacy w czasie I wojny światowej" ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia bitwy pod Gorlicami. Zajął także II miejsce w XIV Powiatowym Konkursie Poezji ks. Jana Twardowskiego.
W kończącym się roku szkolnym Szymon zakwalifikował się do etapu rejonowego Konkursu Tematycznego „Na Polu Chwały... Damy i Kawalerowie Virtuti Militari i Krzyża Walecznych w walce o niepodległość i granice II Rzeczypospolitej” oraz Małopolskiego Konkursu Historycznego „Polska w dobie królów elekcyjnych (1573-1795) na tle wydarzeń z historii powszechnej”. Zwieńczeniem jego osiągnięć jest tytuł laureata etapu centralnego XXIII edycji Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Etap centralny konkursu odbył się w Warszawie w dniach od 7 do 9 czerwca 2018 r. Uczeń pracował pod kierunkiem mgr Ireny Frączek.
Liczba wyświetleń: 1832