W piątek 25 maja 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Wsi zgromadzili się na sali gimnastycznej z dwóch okazji. Pierwsza to Dzień Biblioteki i Świetlicy Szkolnej, druga to prezentacja gimnazjalnych projektów edukacyjnych.
Po raz kolejny w szkole obchodzono Dzień Biblioteki i Świetlicy Szkolnej. Tradycją stały się coroczne spotkania z całą społecznością szkolną, które mają na celu promocję książki oraz czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w ciekawy i niestandardowy sposób. W ramach szkolnego święta wystawiono przedstawienie pt.
„Mały Książę – czyli rzecz o tym, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Inscenizacja powstała na podstawie najpiękniejszej opowieści o poszukiwaniu przyjaźni i dorastaniu do wiernej miłości - książki "Mały Książę" autorstwa Antoine de Saint-Exupéry'ego, która dzięki swojej nieprzemijającej mądrości jest bliska sercu każdego czytelnika.Młodzi aktorzy swym pięknym występem wywarli ogromne wrażenie i poruszenie wśród publiczności, czego wyrazem były gromkie brawa.
Dzień Biblioteki i Świetlicy poprzedzony był interesującymi i niebanalnymi konkursami, takimi jak: konkurs recytatorski, pt.
"Poezja to MY. Ojczyzna malowana słowem", konkurs literacko - plastyczny pt.
"W krainie książek" (kl. I-III sp
Wykonanie okładki ulubionej książki dowolną techniką plastyczną, kl. IV-VI
Napisanie opowiadania opisującego dalsze losy bohaterów wybranej książki, kl. VII – III gim
Konkurs fotograficzny Sleeveface, czyli ubierz się w książkę), konkurs na projekt graficzny pt.
„Logo dla biblioteki szkolnej” oraz realizacją programu edukacyjnego
"National Geographic Odkrywca". Laureaci wszystkich wyżej wymienionych przedsięwzięć otrzymali z rąk Dyrektor Ewy Matras atrakcyjne nagrody.
Następnie uczennice Danusia Wójcik (kl. I a) oraz Julia Sabura (kl. III gim), które zdobyły pierwsze miejsca w II Gminnym Konkursie Recytatorskim
"Poezja to MY. Ojczyzna malowana słowem" zaprezentowały się ponownie na forum szkoły. Natomiast uczennice z klas czwartych, przygotowane przez nauczyciela wychowania fizycznego pana Marka Młynarczyka, odegrały taneczną pantomimę, której treść została zaczerpnięta z dziejów świata i ludzkości. Zawierała przesłanie skierowane do wszystkich ludzi, a szczególnie do tych którzy decydują o losach i przyszłości narodów.
Na zakończenie obchodów Dnia Biblioteki i Świetlicy Szkolnej głos zabrali zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Limanowa Marek Ziaja, Dyrektor GBP w Limanowej Jacenty Musiał, sołtys Starej Wsi Urszula Biernat i Magdalena Krzyżak – przewodnicząca Rady Rodziców, którzy obdarowali bibliotekę i świetlicę wspaniałym prezentem w postaci książek.
W drugiej części spotkania nastąpiła prezentacja projektów edukacyjnych, wykonanych przez klasę II gimnazjum, pod czujnym okiem pani Kingi Tomaszek oraz pani Anny Piwowarczyk. Pierwszy projekt miał formę filmu dokumentalnego i nosił tytuł „ Jak to się wszystko zaczęło? Historia szkoły na osi czasu”. Druga grupa zajęła się zagadnieniem pt. „Kiedyś to było? A teraz? Jak wyglądało dzieciństwo naszych dziadków i czego możemy się od nich nauczyć?” Obie grupy wykazały się ogromnym zaangażowaniem, a przedstawione przez nich projekty spotkały się z dużym zainteresowaniem zebranych.
Na koniec uroczystości zabrała głos Pani Dyrektor, która podziękowała przybyłym gościom za obecność, Magdalenie Cepielik i Agnieszce Pałce za zorganizowanie Święta Biblioteki i Świetlicy Szkolnej oraz Kindze Tomaszek oraz Annie Piwowarczyk za wkład w realizację gimnazjalnych projektów edukacyjnych.