Liczba Pi jest na tyle wyjątkowa, że ma ... swoje święto! 14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku. Wielbiciele liczby Pi, zwłaszcza dotyczy to amerykańskich naukowców, w dniu święta zajadają się specjalnymi okrągłymi ciastami, które wewnątrz udekorowane są literą
π, a na obwodzie podane mają jej rozwinięcie dziesiętne. Liczba Pi to stała matematyczna określana jako stosunek długości okręgu do długości jego średnicy. Wynosi w przybliżeniu – 3,141592... Jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Liczba Pi bywa nazywana „ludolfiną”. Nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Zapis ten wyryto nawet na jego nagrobku.
Również w Szkole Podstawowej w Pasierbcu obchodzono Dzień Liczby Pi. Był to iście matematyczny dzień pełen konkursów, quizów i zagadek. Od samego rana korytarze udekorowane były wierszami dotyczącymi liczby Pi, plakatami i planszami zawierającymi informacje i ciekawostki dotyczące tej magicznej i wyjątkowej liczby. Uczniowie świetnie bawili się w trakcie teleturniejów międzyklasowych, podczas których musieli wykazać się dużą znajomością wiedzy dotyczącej liczby Pi, jak również mogli się pobawić w szukanie jak największej liczby wyrazów zawierającej cząstkę pi np.:
pierniki,
pióro itp. Młodzież również bardzo chętnie brała udział w konkursach indywidualnych. Dużą grupę chętnej młodzieży zgromadził konkurs wiedzy o liczbie Pi. Najlepiej przygotowani do konkursu okazali się:
SZKOŁA PODSTAWOWA
I miejsce – Karolina Wąsowicz i Adrian Matras
III miejsce – Joanna Półtorak
GIMNAZJUM
I miejsce – Anna Golonka
II miejsce – Maria Woźniak i Mateusz Kita
Dużo emocji dostarczył również konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Młodzież prześcigała się w recytacji liczb, zaskakując zarówno społeczność szkolną, jak również samych organizatorów. W szkole niepokonanym okazał się
Mateusz Kita , który wyrecytował 291cyfr po przecinku, na drugim miejscu uplasował się
Adrian Matras zapamiętując 165 cyfr , zaś trzecie miejsce należało do
Jakuba Golonki – 109 cyfr po przecinku! Oprócz konkursów wiedzy ogłoszone zostały konkursy plastyczne i multimedialne. Zadaniem uczniów było wykonanie grupowo (max 2 osoby) lub jednoosobowo plakatów dostarczających informacji i ciekawostek o liczbie Pi.
I miejsce – Dorota Pałka
II miejsce – zespół Joanna Półtorak i Zuzanna Guzik
Wyróżnienia:
Kacper Marcisz oraz zespół: Natalia Twaróg i Julia Chlipała
Wykonano również mnóstwo prezentacji, które prześcigały się rozmiarem, barwą i dużą pomysłowością. Najlepiej poradzili sobie:
I miejsce – Magdalena Ryś oraz Mateusz Kita
II miejsce – Bartłomiej Oleksy oraz Jakub Górka
III miejsce – zespół: Karolina Wąsowicz i Wioletta Cabała
Nie zapomnieliśmy także o najmniejszych uczniach naszej szkoły z klas 0-III, którzy również mogli wziąć udział w konkursie, przedstawiając liczbę Pi w dowolnie wymyślony sposób
. Napłynęło wiele ciekawych prac. Oto zwycięscy tej konkurencji:
I miejsce – Jakub Ryś
II miejsce – Anna Wątroba
Każdy uczeń mógł w tym dniu skosztować piernikowych kół i muffinek z magiczną liczbą Pi, przygotowanych przez młodzież szkoły jak i rodziców.
Takie konkursy poszerzają wiadomości uczniów, dostarczają wiele emocji, ale przede wszystkim pobudzają ciekawość poznawczą i zainteresowanie piękną, ale trudną dziedziną wiedzy, jaką jest matematyka. Liczba Pi na pewno zostanie w pamięci uczniów, nawet tych mniej uzdolnionych matematycznie. Tym bardziej, że zwycięscy otrzymali wyjątkowo atrakcyjne nagrody, zaś pozostałym uczestnikom i kibicom wręczono nagrody pocieszenia.