Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Informacja ze szkolenia informacyjnego dla rolników

24.11.2017
W  dniu 22.11.2017 roku  w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Limanowa odbyło się szkolenie zorganizowane przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Wójta Gminy Limanowa  przy współpracy  instytucji  działających na rzecz rolnictwa : Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Limanowej, Biura Powiatowego w Limanowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Placówka Terenowa  w Limanowej.
Głównym celem szkolenia było przekazanie aktualnych  informacji na temat konieczności zabezpieczenia gospodarstwa przed zaraźliwymi chorobami zwierząt i wynikającymi z tego konsekwencjami dla posiadaczy zwierząt. W szkoleniu uczestniczyli radni Rady Gminy i sołtysi gminy Limanowa. Aneta Kawula  Powiatowy Lekarz Weterynarii  przedstawiła  zasady  bioasekuracji w gospodarstwie rolnym  w zakresie ochrony przed wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI ) oraz afrykańskiego pomoru świń  ( ASF ). Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków są zarażone dzikie ptaki, przyczyną bywa też człowiek i dlatego należy pamiętać o zasadach bioasekuracji.
Najważniejszymi zasadami bioasekuracji  jest przestrzeganie następujących zaleceń:
1.Zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt.
2. Nie karmić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka na zewnątrz budynków,  w których jest przetrzymywany drób.
3. Nie poić drobiu wodą ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki.
4. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce  wodą z mydłem.
5. Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.
Natomiast główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń są zarażone dziki. Wirus nie jest groźny dla ludzi, jednak jest niebezpieczny dla trzody chlewnej,  powoduje  ogromne straty dla hodowców i budżetu państwa.
Najważniejszymi zasadami bioasekuracji w zakresie ASF jest przestrzeganie następujących zasad:
1. Zakup zwierząt z wiadomego i bezpiecznego źródła pochodzenia.
2. Utrzymanie trzody chlewnej w sposób wykluczający kontakt z dzikami.
3. Stosowanie pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
4. Stosowanie mat nasączonych  środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami
z gospodarstwa oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywana jest trzoda chlewna.
Należy nadmienić, że za brak stosowania zasad bioasekuracji mogą być nakładane kary
administracyjne.
Ponadto przedstawiono warunki uboju gospodarczego bydła, owiec i trzody chlewnej. Robert Jasica  pracownik Biura Powiatowego ARiMR w Limanowej przypomniał o obowiązkach posiadacza zwierząt wynikających  z ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, w tym konieczności dokonania spisu stanu stada bydła, owiec, kóz i świń najpóźniej do 31 grudnia 2017 roku.
Wiesława Bugajska  starszy specjalista ds. świadczeń Placówki Terenowej  Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Limanowej przekazała informację dotyczącą ubezpieczeń społecznych rolników, warunków przyznania wcześniejszej emerytury rolniczej oraz możliwości skorzystania przez rolników z  rehabilitacji leczniczej w Centrach Rehabilitacji Rolników. Barbara Górkowska główny specjalista Biura Powiatowego w Limanowej Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z/s w Karniowicach  przekazała  informacje dotyczące dostępnych w 2018 roku środków pomocowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wspierających  rozwój gospodarstw rolnych. Leszek Leśnik Kierownik Biura Powiatowego w Limanowej Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego omówił procedury dotyczące ubiegania się o odszkodowania z tytułu szkód wyrządzonych przez dzikie  zwierzęta.
Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyły pytania  i  rzeczowa dyskusja uczestników.
 
                                                          
 
 
W załączeniu druki:
Zgłoszenie miejsca utrzymywania drobiu.
Spis stanu bydła lub owiec lub kóz.


Liczba wyświetleń: 1708
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne