3 sierpnia 2017 r. w ramach projektu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej organizowanego przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi - Filia w Kaninie odbył się wykład poświęcony zagadnieniom zdrowia fizycznego i psychicznego w wieku dojrzałym ze szczególnym uwzględnieniem pracy mózgu. Wykład poprowadziła pochodząca z Młynnego dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
Na spotkaniu obecni byli: Dorota Musiał – Kierownik GOPS Limanowa, Jadwiga Wójtowicz, Agnieszka Garbień I Ilona Furtak - Specjaliści Pracy Socjalnej, Mieczysław Uryga – Wicestarosta, Barbara Hebda – Soltys wsi Kanina, Karol Wojtas – historyk, Helena Golińska – Instruktor ds. realizacji zadań Biblioteki Powiatowej, Leokadia Kawula i Maria Piórkowska z Uniwersytetu III Wieku, Stanisława Obrzut – była dyrektorka LDK, Joanna Stanisz – księgowa GBP w Starej Wsi, bibliotekarki gminne oraz Licznie zgromadzeni mieszkańcy nie tylko Kaniny, lecz z całej gminy Limanowa. Celem spotkania była próba odpowiedzi na pytania: co wpływa na długość naszego życia, co robić aby cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym i fizycznym i jak zachować dobrą pamięć? Podstawą do rozmowy stała się książka Dana Buettnera, długoletniego pracownika “National Geographic”, który wraz z zespołem lekarzy, antropologów, demografów, dietetyków oraz epidemiologów przemierzył cały Świat by porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami wszystkich kontynentów. Odwiedził ludzi, którzy współtworzą unikalne społeczności „Niebieskich Stref". W tych wyjątkowych miejscach połączenie elementów stylu życia, diety, duchowości i filozofii pozwala rdzennym mieszkańcom na osiągnięcie nie tylko zdumiewającego wieku, ale także wyjątkowej jakości życia.
Zbadano, że
najwięcej stulatków cieszących się dobrym zdrowiem żyje w pięciu miejscach na Świecie:
- na wyspie
Okinawa w Japonii, gdzie mieszka najwięcej długowiecznych kobiet;
-
górskich terenach Sardynii, gdzie jest największe skupisko stulatków płci męskiej;
- w
Ikarii, czyli greckiej wyspie na Morzu Egejskim z najmniejszym odsetkiem cierpiących na demencję;
- na
Półwyspie Nicoya na Kostaryce z najniższą na Świecie śmiertelnością ludzi w średnim wieku i drugim po Sardynii skupiskiem stulatków płci męskiej;
-
Loma Linda w Kalifornii, obszaru którego mieszkańcy żyją o 10 lat dłużej niż przeciętni Amerykanie.
Uczestnicy wykładu w Kaninie otrzymali
„Dziewięć lekcji długowieczności”, będących swoistym "przepisem" na długowieczność:
Lekcja 1:
Zadbaj o naturalny ruch (umiarkowany, który sprawia przyjemność), wysypiaj się...
Lekcja 2:
Ogranicz liczbę kalorii. Jedz wolniej, unikaj przetworzonych pokarmów. Jedz więcej warzyw, owoców, fasoli orzechów i ryb.
Lekcja 3:
Myśl... Wykonuj ćwiczenia umysłowe, czytaj...opowiadaj...
Lekcja 4:
Miej cel (motywację, naucz się czegoś nowego).
Lekcja 5:
Stwórz własny cichy azyl i zwolnij (własne niebieskie strefy).
Lekcja 6:
Bądź członkiem wspólnoty (duchowej, grupy przyjaciół, rozwijaj więzi społeczne).
Lekcja 7:
Miej kogoś bliskiego (nie tylko z rodziny).
Lekcja 8:
Miej swoje ulubione rytuały...
Lekcja 9:
Otaczaj się ludźmi których lubisz i daj się lubić... (pielęgnuj znajomości, wychodź do ludzi).
Dr Wanda zachęcała do tworzenia własnych „przyjaznych stref długiego i dobrego życia”.
Wykład spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, wykładowczyni była pod dużym wrażeniem tak licznie ptrzybyłej publiczności. Uczestnicy aktywnie włączali się do dyskusji, zadawali pytania.
To już kolejne przedsięwzięcie organizowane przez GOPS i GBP w Starej Wsi, dofinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu „Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych". Na kolejne zapraszamy 10 sierpnia o godz. 18.00. Gościem będzie Ks. dr Jerzy Smoleń, który wygłosi wykład pt.: „Rola babci i dziadka w wychowywaniu nowych pokoleń”.