Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wykład ks. Jerzego Smolenia o sztuce budowania relacji pokoleniowych

31.07.2017
Kilka dni temu w Bibliotece Publicznej w Męcinie odbył się wykład z ks. Jerzym Smoleniem pt.: „Sztuka budowania relacji pokoleniowych”. Spotkanie realizowane było w ramach projektu „Rozwijanie form wsparcia na rzecz osób starszych”. Zadanie dofinansowane jest ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego. W imieniu organizatorów, którymi byli Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi, uczestników przywitał Jacenty Musiał - dyrektor gminnej biblioteki.

Na spotkanie przybyło wielu mieszkańców i seniorów z całej gminy Limanowa i okolic. Między innymi Prezes Zarządu Limanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Grażyna Jacak-Świerkosz oraz wiceprezes Helena Michałek, radni gminy Limanowa Władysław Lachor, Marcin Radzięta i Krzysztof Lachor, Iwona Kuzak ze Stowarzyszenia „Razem dla Regionu”, Dorota Musiał – Kierownik GOPS Limanowa wraz z pracownikami, Teresa Frączek z miejscowej biblioteki, wielu seniorów przedstawicieli instytucji działających w gminie Limanowa.
Dyrektor przypomniał postać wybitnego i zasłużonego kapłana rodem z Dobrej, którego gościliśmy na wykładach w bibliotekach w ramach „Czwartków Literackich”.  Wykładowca w sposób bardzo ciekawy i interesujący mówił o potrzebie budowania relacji pokoleniowych.
Współczesny człowiek charakteryzowany jest bardzo często jako człowiek pośpiechu, wysokiego tempa życia, a przez to braku czasu na kontakty międzyludzkie, w tym i pokoleniowe. Tymczasem budowanie tych relacji wymaga pewnej umiejętności, która naprawdę jest sztuką. Jak do siebie mówić, jak reagować na to, co trudne do przyjęcia, jak ze sobą rozmawiać żeby nawiązać kontakt i budować właściwe relacje pomimo różnicy wieku? – na te pytania uczestnicy wspólnie próbowali znaleźć odpowiedź podczas spotkania. Znany kapłan mówił, że bardzo ważna rzeczą jest wzajemna bliskość relacji rodziców- dziadków i dzieci. Żadna instytucja nie jest w stanie zastąpić tych relacji. Na siłę nie można przekazywać własnych doświadczeń bo i tak młode pokolenie będzie się uczyło na własnych błędach. Istnieje różnica pokoleń, ważne jest jednak, aby dzieciom przekazywać kodeks wartości. Zarażać dobrym przykładem i być niepodważalnym autorytetem dla dziecka.

Psycholog podkreślał, że młody człowiek, który nie doznał ciepła rodzinnego od swych rodziców tych uczuć nie będzie w stanie przekazać swym dzieciom, gdyż tego nie potrafi uczynić.  We współczesnym świecie zawirowań i nadmiernego wykorzystywania Internetu i innych mediów ludzie żyją  w świecie wirtualnym w wyniku czego relacje z rodzicami, bliskimi sąsiadami pozostają na dalszym etapie.  Natura człowieka jest stworzona, aby być razem z drugim człowiekiem. Temu celowi ma służyć małżeństwo dwojga kochających się ludzi – kobiety i mężczyzny. Psycholog zwracała uwagę, aby młodzi ludzie, którzy zamierzają zawrzeć związek małżeński lub podjąć ważne życiowe decyzje z ogromną rozwagą i roztropnością je podejmowali, tak aby później nie ponosili złych konsekwencji. Ważne aby dorośli postępowali się zgodnie ze swoimi wzorcami i zachowywali się tak, aby być dla innych przykładem. Trzeba zwracać uwagę na marzenia dziecka, a nie tylko egoistycznie na swoje. Nie wolno ignorować jego potrzeb natomiast należy doceniać osiągnięcia i aspiracje. Ważną rzeczą jest, aby doceniać i widzieć potrzeby dzieci, które w naturalny sposób są ciekawe świata, a wielu rodziców zdecydowanie mało czasu poświęcają swoim dzieciom.
Kapłan zwrócił uwagę na wielka potrzebę czytania książek swoim dzieciom, gdyż dziecko nie tylko się rozwija intelektualnie i emocjonalnie, ale ten czas który zostanie mu poświęcony długo pozostanie w jego pamięci – to jeden z wielu sposobów na krzewienie zdrowia emocjonalnego. Ks. dr Smoleń mówił, że w chwili obecnej doświadczamy głębokiego kryzysu moralnego, a człowiek codziennie podejmuje ważne decyzje i następuje gradacja wartości co w danej chwili jest najważniejsze.
Spotkanie przebiegło w niezwykle interesujący sposób, wszyscy uczestnicy z zapartym tchem słuchali wykładu, a na zakończenie w dowód uznania i podziękowania zaśpiewali ks. dr „papieskie” sto lat. Kapłan nie krył ogromnego wzruszenia.  Dorota Musiał Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zaprosiła na następny wykład w ramach projektu z ks. dr Smoleniem, który odbędzie się 10 sierpnia 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi pt.: "Rola dziadka i babci w wychowaniu nowych pokoleń"


Liczba wyświetleń: 3070
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne