W dniach 12-13 czerwca 2017r. w Zespole Szkół w Mordarce zorganizowane zostały Dni Matematyki i Nauk Przyrodniczych. Tematem przewodnim tegorocznych dni była skala. Dzieci z klas I-III szkoły podstawowej przygotowały prace plastyczne na konkurs „Skala w życiu codziennym”. Uczniowie z klas IV – VI przygotowali prezentacje multimedialne na ten sam temat. Prace wykonane przez uczniów zdobiły korytarz w czasie Dni Matematyki i Nauk Przyrodniczych. Tydzień wcześniej uczniowie z klas IV – VI i gimnazjum wzięli udział w rywalizacji rówieśniczej w czasie szkolnego konkursu „Myślę i liczę”. Zwycięzcy poszczególnych konkursów zostali nagrodzeni dyplomami i matematycznymi upominkami 13 czerwca.
W trakcie Dni Matematyki i Nauk Przyrodniczych każda klasa obejrzała prezentację tytułową przygotowaną przez nauczycieli. Po pokazie klasy udawały się do innej sali, gdzie czekały na nie pokazy z fizyki i chemii, stoiska ze skalą i origami. Podczas pokazów z fizyki uczniowie obserwowali załamanie światła i powstawanie iskry elektrycznej, a sami mogli sprawdzić, jak silne jest przyciąganie magnetyczne i kiedy powstaje rozszerzalność objętościowa. Obok na stoisku uczennice z klasy IIIA gimnazjum wykonywały doświadczenia chemiczne na artykułach spożywczych. Tworzyły kolorowe wulkany na cytrynach, magiczne akwarium z wody, oleju i barwników spożywczych, wykrywały skrobię w ziemniaku, jabłku, bananie przy użyciu jodyny, a także sporządzały kolorowe mleko. Używając dwutlenku węgla zawartego w wodzie gazowanej wprawiały rodzynki w ruch.
W czasie warsztatów origami członkowie koła origami prezentowali sposoby wykonania sześcianów z modułu Sonobe i udzielali wskazówek jak je wykonać. Ciekawe i wymagające pracy modele zaprezentował Mateusza Jasica z klasy IIA. Wykonuje on je wykorzystując moduł chiński. Po zakończeniu warsztatów i pokazów każdy uczeń mógł też rozwiązać łamigłówkę i wziąć udział w konkursie. Prawidłowe odpowiedzi wzięły udział w losowaniu nagród. Szczęśliwcy otrzymali „matematyczny” kubek, pantomino, kredki, smycze, długopis, łamigłówki „Mosty”. Natomiast w czasie długich przerw przeprowadzana była sonda. Starsi uczniowie sprawdzali wśród kolegów i pracowników szkoły wiedzę z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Poprawne odpowiedzi nagradzane były cukierkiem.
Jednym z punktów programu tych dni były godzinne warsztaty z programowania w środowisku Baltie. Uczestnicy innowacji "Programuję i eksperymentuję" aktywnie włączyli się w te zajęcia. Pod okiem nauczyciela uczyli programować swoich rówieśników, a także pokazali im swoje prace z zajęć.
Dni Matematyki i Nauk Przyrodniczych cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Aktywny udział dzieci i młodzieży w konkursach przyniósł im wiele satysfakcji. Poprzez pokazy i doświadczenia, zaprezentowane w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób uczestnicy niecodziennych lekcji odkrywali świat matematyki i nauk przyrodniczych.
Organizatorki: Małgorzata Dunikowska, Katarzyna Strug, Małgorzata Warzecha
Liczba wyświetleń: 2850